cami
| cami a întrebat:

Am auzit ca incaruntirea parului se datoreaza lipsei aportului de vitamina X...As dori sa aflu care este aceasta vitamina, si ce alimente sunt bogate in vitamina respectiva! multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| alexam a răspuns:

Eu stiu ca la nivelul scalpului, si la radacina firului de par, cand acesta nu este oxigenat, albeste. Se poate intampla treptat, imbatranind, sau mai rapid, din cauza stressului sau socului. Eu am destul de multe, care mi-au aparut peste noapte, dupa ce mi-am facut multi nervi la munca. M-a durut seara ingrozitor capul, si dimineata le aveam. sad Solutia e una singura: schimbi jobul cat de repede!

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Din cate am citit incărunţirea părului se datorează distrugerii granulelor de pigment din firul de păr. Cercetătorii afirmă că încărunţirea părului se datorează deficitului unei enzime - tirozinaza, cu ajutorul căreia tirozina (un aminoacid din organism) se transformă în melanină, pigmentul care colorează părul şi nu numai (pielea, irisul, aluniţele). Deci, lipsa enzimei va determina lipsa pigmentului, având ca urmare albirea părului.
O altă ipoteză este aceea că părul albeşte datorită pătrunderii bulelor de aer în interiorul firelor. În locul unde a pătruns aerul nu se mai poate fixa pigmentul, iar părul se decolorează.
O cauaza a incaruntirii ar fi si stersul, socurile emotionale, tulburari de metabolism, alimentaie etc. Dar cel mai important varsta

| nicky a răspuns:

Cred ca sunt mai multe cauze printre care si ereditare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamina A.