| madalynaaa a întrebat:

Am auzit ca pentru a aduce carti din Ro in R.Md platestidepinde de vama... poate fi scumpa vama intre Romania Si rEp. Moldova?

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă le comanzi on-line şi le ceri să ţi le livreze în Republica Moldova, atunci da, se plăteşte.
Dacă vii tu în România, le cumperi, şi pleci cu ele acasă, depinde.
Dacă cumperi 10 cărţi diferite, nu plăteşti nimic la vamă (mai ales dacă ai bonul de casă de la librăria/anticariatul de unde le-ai cumpărat) dar dacă cumperi 10 cărţi identice se poate considera comerţ şi vama moldovenească s-ar putea să-ţi perceapă ceva taxe de care poţi să scapi dacă eşti cetăţean moldovean şi te "înţelegi" cu vameşii.
Oricum, vama românească nu te va deranja prea mult, vama moldovenească e posibil să-ţi facă probleme!
Salut!

| UNfriendLY a răspuns:

Nope, nu e scump deloc