| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor! Vreau sa imi cumpar o chitara, dar nu stiu de care: clasica sau acustica? Am auzit ca acusticele suna mai bine, iar clasicele au griful lat si sunt mai bune pentru incepatori. Ce imi sugerati? As vrea sa cant diverse piese, chiar si unele la care e nevoie de capodastru. Multumesc!

2 răspunsuri:
| bella2014 a răspuns:

Hei! Si eu am o chitara clasica si sincera sa fiu sunt destul de multumita de ea.In mare parte depinde de ce stil vrei sa canti. Daca vrei sa stii tehnici, diferite game, fingerpicking avansat...clasica. Pe clasica e mult mai usor de cantat datorita presiunii aplicate pe coarda.Sa zicem sa iti iei una clasica, dupa ce inveti sa canti la ea nu cred ca mai conteaza ce stil canti.Am incercat sa cant o melodie de la fob si bvb cu clasica si suna bine, dar nu ca si originala melodie cantata cu acustica. Ajungem tot in punctul in care din nou conteaza doar ce vrei tu sa canti la ea. Daca vrei mai "metalic" e clar ca o sa iti iei acustica, daca preferi sa mergi pe ceva mai usor iti iei clasica.Fun fact:cu chitara clasica nu iti distrugi asa tare degetele. Sper ca te-am ajutat.

| anonim_4396 explică (pentru bella2014):

Am pus ochii pe aceasta http://www.fly-music.ro/......bk-44.html Mi-ar placea sa cant melodii de la Alternosfera, de exemplu...