| anonim2403 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu vinted. Am dat o comanda din polonia(e vanzare foarte mare, si eu de asemenea am expediat prin cargus in polonia) de o geaca de 290 de lei si am primit mesaj de la vinted ca persoana respectiva a expediat-o. Astazi am primit mesaj pe SMS de la posta romana, ca trebuie sa platesc 4.99 lei pentru taxa vamala a coletului, insa link-ul pe care am completat datele de livrare si bancare este " postaromania-ro.com ". Dupa ce am completat zicea ca trebuie sa primesc un sms cu un cod pentru confirmarea metodei de plata, dar nu am primit nici un sms. Mi e frica sa nu imi fii luat teapa, banii inca sunt in cont. Ajutorrrrr

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Ce date bancare ai completat?

| VoidEternal a răspuns:

Inchide-ti cardul cât mai repede. happy Teapa 100%.

| Furnicuta000 a răspuns:

Asta e o teapa foarte veche. Ignora orice mesaje care iti spun ca trebuie sa platesti taxe si sub nicio forma nu da datele cardului prin link uri primite prin sms

| PinkFlowers123 a răspuns:

Eu vand si cumpar de pe Vinted de foarte mult timp. Platforma vinted nu te trimite pe link-uri sau mesaje externe. Tranzactiile au loc doar in cadrul platformei vinted. Daca ai platit in aplicatia vinted si ai primit mesaj in contul vinted mai exact in chat-ul cu persoana respectiva nu este nici o problema. Toate notificarile privind comanda vor aparra strict in aplicatia vinted. Exceptie face cazul in care coletul a ajuns in easybox si e posibil sa primesti mesaj ca a ajuns dar fara sa mai faci vreo plata sau ceva. Asteapta sa ajunga coletul daca ai respectat cele spuse mai sus. Daca ai facut tranzactia pe un alt site in afara vinted atunci e o problema si e teapa. Mesajul prin sms de la posta romana nu are treaba cu vinted. Vinted nu solicita taxe vamale. Vinted nu lucreaza cu posta romana nici intern si nici extern. Pe vinted trimiti si primesti din Polonia numai cu cargus, iar in Romania fie cargus fie sameday. Deci acel mesaj cu taxele vamale nu are legatura cu coletul de pe vinted