| Corina3006 a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare pentru cei care au cumpărat lenjerii de pat de pe internet. As dori sa îmi comand lenjerii de pat din 100% bumbac, nu bumbac satinat sau finet. Doar 100% bumbac pur cu o grosime destul de bunicica. Am comandat de pe cumparamisim niste lenjerii dar erau ca foaia de țigară de subțiri deci nu prea am încredere sa iau altceva de acolo. Poate ceva ranforce sau percale am înțeles că sunt 100% bumbac fara alte amestecuri doar că una are 145 fire iar cealaltă are cam 200 fire. Pe internet și YouTube nu fac nici un close up la lenjerie și nici nu o ating pentru a-mi da seama cam ce material este și cât de gros este.

Va rog să-mi faceți niste recomandări de niste site-uri care au lenjerii de acest tip. Nu vreau să îmi iau țeapă.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Percale nu e din bumbac, adica nu-i regula sa fie din bumbac 100%, percale e si din bumbac si din amestec.

Citeste descrierea, si daca scrie bumbac 100% atunci aia trebuie sa vinda si tu sa primesti.
Daca iti trimit altceva, refuzi.
Sa vezi cit de groase ar fi, te uiti dupa ce ai spus si tu 200 de fire, deci trebuie ceva peste 200-250 de fire, ca sa fie mai gros. Bune is undeva de grosime medie, sa aiba vreo 400-500 fire.

Te mai uiti daca spune pe undeva daca este usor, greu sau foarte greu, daca da ceva masuri, greutate.

Poti de asemenea sa-i intrebi, suna, ori scriele si intreabai de grosime.

Mie imi vine mereu email de la o firma din RO, desi nu am cumparat niciodata nimic de acolo, nici macar sa ma fi uitat la ei.

Sa ma uit sa vad daca mai am ceva email, sa iti spun ce firma este.

https://fabricadeasternuturi.ro/......w-concept/

Asta este linkul, daca nu se deschide la tine, cauta si tu ope googler "Fbrica de asternuturi " asa is zic respectivi.

Legat de bumbac, conteaza si cine face acele lenjerii de pat, chiar daca sunt din bumbac, daca is ieftine, pot sa intre la apa, apoi sa nu mai se potriveasca pe saltea, asta daca ai de ala cu elastic.

Sint firme care fac asa ceva si le spala ei inaintel le usuca, astfel incit tu cand le speli sa nu ramana scurte, sa nu devina din cearsaf stiu si eu ce altceva.

Legat de calitate, bumbacu asta e bumbac si bumbac, is de foarte multe calitati, cel mai bun bumbac din lume este "Giza" bumbac mai de calitate decat asta nu este altul, deci asta este numarul 1 in lume.

De asemenea trebuie sa ai in vedere de care cearsafuri cumperi, de vara, de iarna, asta referitor la ce am zis la greutatea lor.Pt ca cele de iarna logic si f grele comparativ cu cele de vara.

Ce am vazut, la lenjeriile din matase naturala, spun aia acolo, au ceva dimensiuni, dupa care iti dai seama, is notari care arata cit de gorase sunt, e o cifra pe care cei care vind sau fac lenjerie din matase naturala o pun acolo, este f vizibila, aoia arata grosimea.

Daca esti femeie si nu vrei sa te trezesti cu cute pe fata, sau de ai parul lung si sa nu ti se rupa multe fire de par cand dormi, cele mai bune lenjerii is cele de matase naturala.

Multe femei cumpara doar fete de perne din matase naturala, pentru ca dormi cu capul pe perna.
Fac si cearsafuri, dar matasea este f scumpa, asa ca si lenjeriile astea is scumpe.

Ce mai poti face, este sa mergi in magazine, te uiti, intrebi sau verifici eticheta, pentru ca astea nu se vind doara online, multe se vind la magazine.

Daca vrei un brand anume, cauti pe net la ce magazine se vind in jurul tau si daca sunt, te duci si le vezi, apoi sti daca sa cumperi sau nu.

O alta idee, este sa cumperi din afara RO, din tari serioase, de la magazine serioase.
Voiuam sa spun, poti cumpara din USA, dar din ce mi-a spus mama astea cu elastic din SUA, nu prea se potrivesc la saltelele din RO, is alte dimensiuni.
Eu sincer nu am vazut lenjerie de pat subtire cit foia de tigara cum spui tu laughing dar te cred, de aia voiam sa spun, sa cumperi din SUA.

Deci percale stiu sigur ca nu e regula sa fie din bumbac curat, multe din percale is mix.
Eu am luat ceva perne si sa nu platesc transport, am luat 2 fete, percale din bumbac 100%, dar ma informai sa stiu si eu cei ala percale laughing ca nici eu nu auzisem, asa am vazut ca e ceva bumbac, doar bumbac nu ceva wow, iar cele mai multe percale este amestec, dar ar fi calitate destul de buna.

Am vrut sa iau Giza, doar ca aveau numai culori pure, ma gindeam sa schimb sa iau ceva dungi, floricele laughing dar nu au Giza, sau nu aveau atunci cand am luat eu acele perne ce zic, MyPilow 2.0 am luat.

Au si lenjerie, adica set de asta bumbac Giza, se lauda aia unde eu ma uitai ca ar fi wow, poate o sa iau un set sa vad daca e doar lauda sau e cum zic ei.

Initial voiam lenjerie de asta din matease naturala laughing dar cum eu voiam ceva destul de gros, iar pretul era si ala pe masura, am zis nu iau asa mai subtire laughing

Cauta lenjerie ce are 400 de fire, sau mai sus, alea garantat is groase cit trebuie.Atentie nici f groase nu-s prea bune, undeva la mijloc este in regula zic eu.

| Corina3006 explică (pentru relian):

Mulțumesc pentru informații. Am crezut că percale e din bumbac 100% dar cu o cusătură puțin mai densa....deci poate fi și din combinație de materiale. Mă voi uita la acel site recomandat și la cele din străinătate așa de curiozitate. Nu vreau nici prea gros materialul așa că mă voi orienta după cele cu 400 fire.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mobexpert.

| Ishq a răspuns:

Eu din jisk am cumpărat lenjerie de pat bumbac pur. Costă mai mult de cat pe site-uri dar nu ai treabă.
Și de pe cumparamisim mai cumpăr și sunt ok.