| ღAnamariaღ a întrebat:

Ce mai faceti?
Am o intrebare pentru cei care sunt mai mari dacat de 11-12-13 ani straight face...
Anul acesta trec in clasa a VI~a si nu stiu cam in jur de cate caiete, pixuri imi trebuie sa imi cumpar...

Ce haine se poarta in sezonul TOAMNA~IARNA etc.

Eu in clasa a V~a am terminat cu locul 1 cu media 9, 83 happy...

In clasa a V~a am avut materiile acestea :

~Matematica;
~Lb.Romana;
~Lb. Engleza(am inceput din a III~a );
~Lb.Franceza;
~Ed.Fizica(mentionez ca in clasa I~IV nu am facut ed fizica de loc straight face );
~Ed.Plastica;
~Religie;
~Muzica;
~Geografie;
~Ed.pentru.Sanatate;
~Dirigentie;
~Biologie (Botanica)
Cred ca atata big grin...

Deci intrebarile mela sunt :

1. Ce se poarta in sezonurile Toamna~Iarna?(Cu niste poze va rog daca se poate );

2.In jur de cate caiete si pixuri etc. imi trebuie?;

PS... Am 11 ani (sunt fata), locuiesc la sat in jud.MM!big grin...

Va rog Ajutati-ma cu cat mai multe raspunsuri!

Pa!:*:*:*...

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Chestiile astea ar trebui sa le stii tu. Cum ti-ai facut necesarul de caiete, pixuri si alte chestii pana in prezent, o poti face si de acum inainte, important e sa vrei. Ce ti-as recomanda eu, ia-ti atat caiet de teme, cat si caiet de clasa la fiecare materie in parte. Numai bine.

| Necunoscută a răspuns:

Felicitări pentru media ta! Ţine-o tot aşa. Eu am terminat a V-a cu 9, 96 (medie de 9 la românăsad primul sem.). Păi sincer, nu le prea am cu modahappy. Acolo te va ajuta altcineva, eu îţi spun doar cam ce rechizite necesită clasa a VI-ahappy. Matematică=2 caiete studenţeşti (algebră şi geometrie), Română= 2 caiete studenţeşti (eu aveam teme-clasă)+ caiet de lecturi (dacă cere profa), Engleză=1 caiet mic+vocabular dacă cere, Franceză=Engleză (1 caiet mic +vocabular); Desen (ed.plastică)=bloc de desen, acuarele (picturi, culori pentru pictat), pensule, creioane colorate, carioci, depinde de profăhappy; Religie=cred că un caiet mic (noi am cumpărat ceva caiete speciale, în care erau lecţii şi exerciţii pe baza lecţiilor respective), Muzică-1 caiet muzică, Geografie-1 caiet geografie, Ed. pentru Sănătate-1 caiet mic (n-am făcut aşa ceva în a VI-a, mă roghappy ) Biologie=veţi studia zoologia (animale) şi ai nevoie de caiet de geografie/biologie. În plus vei avea fizică, la care ai nevoie de 1 caiet de matematică (la mine aşa a fost)happy. Acum trec în a 8-a, dar ar fi frumos să mai fac o dată clasa a 6-ahappy Mi-a plăcut mult. Apropo de pixuri, cumperi ce vrei. Eventual, un stilou, creion, radieră (gumă de şters), ascuţitoare, creioane colorate, pixuri colorate, etchappy

Multă baftă pe a VI-a!big grin

| 123456 a răspuns:

Pai caiete o sati trebuiasca ca de obicei cate doua caiete la fiecare materie care o sa o ai. adica unu de teme si unu de clasa si cam doar cate unu la biologie religie si dirigentie. de haine nu prea stiu ce sa zic

| Jane a răspuns:

Pai ti-ar trebui cam asa: doua caiete studentesti la mate si doua la romana (la mate o sa fie unul de algebra si unul de geometrie), la engleza, franceza, religie, depinde ce va cere profesorul, caiete mici sau mari, unul sau doua, asa ca cumpara si tu un pic mai multe, sa fii sigura ca ai de toate. La fizica o sa ai nevoie de caiet de mate (mic sau studentesc, dupa cum cere profesorul), la muzica caiet de muzica, iar la biologie o sa faci zoologia, insa caietele sunt la fel. In ceea ce priveste instrumentele de scris, eu sunt de parere ca retii o lectie mult mai usor daca iti scrii definitiile cu culori, asa ca fa-ti rost de un set de pixuri colorate, pe mine chiar ma ajuta metoda asta sa invat mai usor. In plus, ar trebui sa ai unul sau doua stilouri, cateva creioane (mai ales la matematica o sa le folosesti), radiera, ascutitoare, etc. Oricum, daca nu ai destule, nu e un capat de tara, dupa inceputul scolii poti sa mergi sa iti iei ce iti lipseste.
In ceea ce priveste tendintele vestimentare (in caz ca nu ai uniforma, ceea ce te face o norocoasa), totusi nu uita ca esti la scoala si trebuie sa te imbraci totusi decent. Alege ce iti place tie, nu te lua dupa ce zic altii, dar aminteste-ti sa fie macar cat de cat potrivit pentru scoala. Oricum, clasa a sasea e foarte usoara, mie mi-a placut cel mai mult, dar nu te culca pe o ureche si invata din greu, pentru ca nu stii niciodata ce te asteapta. Sper ca te-am ajutat si mult succes in noul an scolar!

| marrr a răspuns:

La fiecare meterie trebuie sa ai cate un caiet, iar la romana, matematica, engleza, fizica[nu stiu sigur daca va cere], si cealalta limba straina pe care o faci trebuie sa ai doua caietelaughing[unul de clasa, si altul de teme]. La romana si mate iti sugerez sa iti iei caiete studentesti pentru ca nu se termina asa de repede precum cele mici si iti e mai usor sa scrii, nu te limitezi la cativa centimetri [cat are un rand de caiet mic]. La istorie iti mai trebuie caiet studentesc, pentru ca e multa materie. La alte materii nu mi-am mai luat caiete studentesti, dar depinde de profesori si de ce va cer acestia.
Nu conteaza cate pixuri ai, eu am avut un stilou care m-a tinut pe toata perioada anului scolar. Daca tu vrei sa scrii cu un pix, cumpara-ti vreo 3-4, dar nu ar fi indicat sa folosesti pixul de acum, pentru ca deformeaza scrisul.
Ca materie noua vei avea fizica, la care iti trebuie un caiet de matematica mic sau mare, cum preferi.
Felicitari pentru media ta pe clasa a 5a, eu am avut 10. 00.[nu era necesar sa o zic, dar am fost un pic indignata de ceva:^^]

| G a răspuns:

Intr-a 6a ai sa faci o materie in plus: fizica, la care iti trebuie caiete de mate (de clasa si de teme).
la matematica iti trebuie 2 caiete mari de clasa (unul pentru algebra si unul pentru geometrie). caietul de teme poate sa fie pentru amandoua, depinde ce va zice profesoara.
la restul materiilor, iti iei caiete la fel ca intr-a 5a. cat despre pixuri, creioane etc. poti sa le folosesti pe cele de anul trecut, daca inca mai merg. oricum, intr-a 6a nu-ti trebuie rechizite multe in plus.

| ღAnamariaღ explică:

Da dar si ceva haine pentru mine sunt de 11 ani 1, 45 si 35kg

| Elena_6988 a răspuns:

In clasa a5 am avut 9, 53locul2 in clasa a 6 9, 80 locul 1 felicitari pentru media ta de invidiat! 1! bravo

| ღAnamariaღ explică:

Mai astept raspunsuri!

| bubu562 a răspuns:

Eu termin astazi clasa a VIa cu 10.00laughing