| andutzai a întrebat:

cum pot s-o conving pe mama sa-miia un papagal am avut vreo 6 inainte si toti au murit dar acum o sa fie altfel daca imi ia unul, nu e problema de bani ca pot sa dau din banii mei dar ea nu vrea, si pace, tata mi-a spus ca daca reusesc s-o conving imi cumpara el, imi doresc foarte mult unul, am facut si cateva poezii despre papagali dar nu au impresionat-o pe mama ke sa fac ca s-o konving, >>>Fundita

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Nu mi se pare o idee buna sa il iei fara acordul ei. :-s Apoi ar fi un motiv constant de cearta si poate chiar te-ar pune sa-l dai si cred ca ti-ar fi si mai greu. Cel mai bine ar fi ca pentru moment sa te resemnezi cu ideea ca nu vrea, dar sa continui sa bati cate un apropo discret in momentele - cheie. Si faza cu alte animale ai incercat-o sau vrei tu musai un papagal?

15 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

De ce au murit ceilalati papagali? Nu ma pricep la papagali foarte mult, dar de ce nu incerci macar sa o convingi sa iti ia alt animal, asupra caruia poti avea mai mare control? Un catel poate fi dresat, chiar si pisica e mult mai ok decat un papagal care face mizerie, galagie etc. straight face

| IrinaAndreea a răspuns:

Ma gandesc ca poate si mama ta era atasata de ei si acum nu vrea sa mai treaca din nou prin suferinta pe care ar provoca-o moartea altui papagal. Cel mai bine e sa vorbesti cu ea si cu tatal tau si poate impreuna gasiti o alternativa convenabila pentru toti. Mult succes si imi pare rau pentru papagalii tai. sad

| andutzai explică:

unii de batranete altii ca li s-au spart oule in burta

| andutzai explică:

Si de ziua mea am incercat chiar i-am scris scrisore "mosului '' si ''iepurasului'' dar mama nu a vrut

| andutzai explică:

Eu i-am ingrijit dar mamei mele cred ca ii este frica sa nu mai moara vreo unul ...niciodata nu am avut noroc crying mai astept raspunsuri

| andutzai explică:

Toate aceste lucruri le-am incercat si nu a mers ...mai astept raspunsuri daca nu voi da funda la primulcrying( chiar daca acea varianta am incercat-o... nu am incercat sa iau papagalul de una singura dar cred ca s-ar supara asa ca nu voi incerca

| VoiceWithin a răspuns:

Ziua ta de nastere a trecut? poate mama ta te lasa de ziua ta sa ti-l iei happy asa am facut eu cu prima mea pisica (ca mama nici sa nu auda ca vreau si eu o pisica)
Daca mama ta, cand te vede suparata, vine la tine ar trebui sa incerci, sa stai intr-un loc si suparata si daca mama ta vine ii spui ca ai nevoie de un prieten (ma refer la papagal ) care sa te joci sa il ingrijesti chiar ti-ai dori si tu unul.

| Loredana_4793 a răspuns:

Du-te cu tatal tau sau singurica si cumparati unul.Cand te vede cu el acasa nu mai are ce sa iti mai facawinking. Dar ce au patit de ti-au murit?
Eu am un perus de 2 ani si e foarte istetz si atasat de mine, vine ma pupa, e simpatic.Il cresc de cand a iesit din ou, si de la 2 luni ii pun vocea mea inregistrata cand nu sunt acasa si acum spune:paco, buna, iar cand aude muzica face galagie, cred, ca il apuca cantatulhee hee. Dar daca vrei sa il faci sa vorbeasca nu trebuie sa ii mai vorbeasca si altcineva, numai tu, pana invata el.trebuie sa il iei de mic sa il inveti sa manance etc, asa se ataseaza de tine si te ascultawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine tata nu vrea papagali in casa.si nu suporta animalele. ce sa ma fac. am incercat de toate si nimic nu merge ...acuma i-am scris mosului poate imi aduce ...sa de-a domnul!

| cosmina16 a răspuns:

Pai din ce motiv au murit ceilalti?

Eu stii cum am convinso pe mama sa imi cumpere papagali?

Pai am pus pe frigider o foaie unde am scris... daca imi iei papagal promit sa: si scrii ce vei face daca vei avea papagal... pune poza cu un papgal prin casa
sau daca nu reusesti. spune-i ca o prietena buna de a ta are o pisica si vrea sa ti-o de-a tie... fa-o sa aleaga... ori pisica, ori papagal, ori pleci de acasa

| teocica a răspuns:

Eu am plans 3 luni dupa papagalul meu care a murit si de ziua mea mama mi-a luat o fetita si tata un baiat

| Zowe a răspuns:

Poezii?hee hee
Nu cred ca arati ca poti avea grija de un papagal scriind poezii despre ei. Nu hranesti papagalul cu poezii, nu speli colivia cu poezii. Documenteaza-te pe internet despre moduri in care poti ingriji colivia, cum sa i-o amenajezi, diferite tratamente pentru papagali. Poti cauta pe internet papagali de vanzare la preturi accesibile. Cine stie poate gasesti si niste trucuri ca sa ii faci sa vorbeasca. printeaza tot ce gasesti si arata-i mamei tale. Sigur va crede ca acum esti in stare sa ai grija de un papagal, ca ai devenit mai responsabila.
iti spun sigur ca papagalii pot fi o mare bataie de cap si poate mama ta s-a saturat sa aiba grija ea de el. Arata-i ca o poti ajuta.

Bafta! :*

| animale a răspuns:

Am eu o idee punete in pat incepe sa plangi zi ca daca ai prieteni nu te baga nici unul in seama roag-o pe mama ta sa iti cumpere unul daca nu merge asta du-te pupo pe obraz alint-o asa am facut eu si peste cat va timp o sa imi ia papagal deocamndata nu avem bani

| alexannndra a răspuns:

Pai. poti gasi un motiv, ceva de genu " mami eu am nevoie de un animalut de casa cum ar fi papagalul chiar daca cei 6 mi-au murit eu iti voi promite ca voi avea grija de el, mie imi plac foarte mult sa vorbesc cu ei, iar daca eu nu am ma simt foarte singur, as putea sa imi cumpar 2 o femeie si un barbat sa nu moara de singuratate... ei vor fi bine, eu o sa fiu implinit ca am 2 prietenii noi care pot vorbi cu ei, iar tu mami nu mai vei avea nici'o treaba cu ei, ii voi face eu curat la ei, le voi da sa manance sa bea, si o sa ii cumpar eu din banii stransii" cred ca e bine asa, asa as prodeda eu

| nemesmeda a răspuns:

Daca nu ai fost in stae sa ai grija de niciunul din 6, de ce mai vrei unul? sa moara si el?