| Marian5672 a întrebat:

Bună, TPU! Eu dețin un laptop vechi de 11 ani. E de la firma Asus și la momentul când l-am luat era cel mai bun de pe piață. Încă merge bine, pe Rocket League, pe CS:GO, etc. Ce aș vrea să întreb este cum să o conving pe mama să mă lase să iau un laptop mai performant? Deja am ochit un laptop de gaming, tot de la Asus cu Intel Core i7. Mama mi-a zis că nu îmi trebuie acum și că o să îmi ia la liceu/facultate, dar eu îl vreau acum. I-am zis că voi plăti eu jumătate din suma de bani, dar nu a funcționat. Alte sfaturi? Voi cum vă convingeți părinții să facă ceva ce nu vor?

Răspuns Câştigător
| Purciii a răspuns:

Bună! Eu personal cred ca mai intâi ar trebui să-i convingi ca esti demn de laptop (sa îi ajuți prin casă, să-ți faci temele, etc.) şi să petreci mai mult timp cu ei. După aproximativ o săptamana redeschide subiectul fără să le dai de banuit prea multe de bănuit iar dacă nici asa nu merge spune-le ca doar o să le imprumuți banii respectivi. Eu personal aş recomanda o consolă ca PS4 sau PS5 pentru jocuri dacă laptopul e funcțional, asta pentru ca e mai ieftină consola ( noua costa 1200-1300 lei, la mâna a doua 900-1000 de lei ) PS5 apare anul ăsta.
Eu mi-am exprimat parerea decizia e în mâinile tale.

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Laptopul este vechi ma gandesc ca are doar 4 gb si sistemul abia se misca, ai putea sa iti iei un job pe perioada asta sau sa livrezi mancare in timpul tau liber si sa il iei din banii tai asa o sa devi independent de parinti si o sa ii poti ajuta si tu pe ei.

| Marian5672 explică (pentru aditimus):

Faza îi că strâng de mult și am suma necesară pentru a-l cumpăra, dar dacă vine prin curier, mama îi dă retur, că zice că nu-mi trebuie acum. Cu privire la laptop-ul vechi, merge în cam 25 fps pe CS:GO ca să îți faci o idee.

| Salontanul a răspuns (pentru Marian5672):

O! De cate ori am cumparat eu fara sa stie sotia mea. Numai s-a trezit cu produsul in casa. Dai numarul tau de telefon la comanda si curierul iti trimite mesaj doar tie. Te duci, ridici obiectul si vii cu el acasa. eMag trimite si prin posta dar este riscant sa-ti gaseasca atentionarea in cutia postala. Ascunzi vechiul laptop si ulterior il vinzi. 4-500 lei tot iei pe el (nu stiu ce configuratie are).

| aditimus a răspuns (pentru Marian5672):

Atunci ar trebui ca acesta sa nu mai mearga ca sa iti poti lua unul, apropo esti premiant?

| Marian5672 explică (pentru aditimus):

Da, cu media 10, de ce?

| aditimus a răspuns (pentru Marian5672):

Atunci meriti un laptop nou.
Poate ai tai te vad toata ziua ca stai pe el si nu faci altceva si poate de aceea nu vor unul nou sa stai mai mult pe el.

| JicaContra a răspuns:

Torni niste apa rece in laptop, apoi usuci bine, bine, si nu mai ai laptop delocwinking

PS faci asta pe propria raspundere, nu raspund de nimic, ma doare in cot, asa ca sa nu vii sa plangi ca nu iti ia laptop si ai ramas fara nimic, nimic tongue