| cin a întrebat:

Bună ziua,
Aș avea nevoie de un sfat, de o sugestie, de o rezolvare. Situația este în felul următor, am fost pe data de 17.08. 2024 pentru a cumpăra o rochie de mireasă, am găsit una pe plac, numai ca nu era mărimea mea, trebuie puțin mărită cu un număr și scurtat, bineînțeles, doamna mi-a făcut reducere de la 3000 la 2500 și mi-a spus atunci ca pot să i fac toate modificările în același preț. I am spus ca vreau niște mâneci transparente cu ceva biluțe până la cot, spatele să fie cat de cat acoperit cu plasă și buzunare(ea a scris doar de buzunare și am întrebat i dacă nu trebuie să scrie și restul detaliilor și ea mi-a spus ca nu, ca tine minte și oricum modificările sunt în preț). Am bătut palma, i-am dat și avans 1300 roni, iar după o lună am fost să o probez și era diferită, adică aveam mâneci din taftaf și spatele gol. Când i-am spus ca nu e ceea ce am vorbit m-a scos vinovată ca cică nu i-am zis și nu scrie nimic pe acea foaie în care a scris cat i-am dat avansul. Ce aș putea face în acest caz? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intmpla, daca nu tii minte nici data, corect.
Cum ai "fost", peste o luna si jumatate (mijlocul lunii august din acest an)?
Asa, cum gresesti tu, poate gresi si croitoreasa.
Impacati-va si intelegeti-va!

| aizen0567 a răspuns:

Hmmm incearca sa comunci din nou cu acea doamna sa ajungeti la o solutie rezonabila, poate poti sa ii impui un pic de logica sa i repeti ce s-a intamplat in ziua aceea si sa i zici fix lucrurile pe care dumneai le-a zis, si ca a fost doar o neintelegere a detaliilor din partea ei, sau poti sa i ceri o solutie rezonabila sa corecteze rochia fara alte costuri sau sa anulezi comanda ca sa ti primesti banii înapoi(acum nu cred ca asta mai e important, ci sa faci rost de rochie în timp pentru nunta?)daca nu functioneaza atunci documentează tot, adica daca ai orice tip de dovada ca in aceea perioada tu ai menționat de aceste lucruri un mesaj un email inregistrari audio chiar si la prieteni, si sa iei masuri legale importriva doamnei contactează protectia consumatorului si posibil un avocat.Dar fara dovada putin spus

| cin explică (pentru aizen0567):

Atunci am fost cu viitorul soț și încă o verișoară, ei au fost de față, iar eu când am fost să o văd, am fost singură… păi și prin protecția consumatorului cum pot rezolva? Am doar o foaie unde scrie suma, modelul, de pus buzunare și cat mai trebuie să dau avansul

| aizen0567 a răspuns (pentru cin):

Pot forta situatia sau impune niste sanctiuni daca se constata ca ai avut dreptate, dar cum ți am spus încearcă cât mai frumos s o rezolvi cu vorba poate și doamna constata ca a greșit, chiar și dacă pare ca ți te lepezi de mândrie și orgoliu lasă de la tine dacă îți va rezolva rochia fara contracosturi e mai bine pentru toți, da fara dovada... dar dacă ai fost la un magazin oficial sau o croitorie se poate rezolva poate mai ai o sansa o inregsitare video sau fiscala, poate un bon ceva

| aizen0567 a răspuns (pentru cin):

I-ai arătat aceea foaie? Ce a zis doamna când a văzut o

| cin explică (pentru aizen0567):

Când o am arătat o mi-a luat o și a mototolit o. Sincer, cred ca a fost și o intimidare văzându-mă copil de 23 de ani.

| aizen0567 a răspuns (pentru cin):

Off

| aizen0567 a răspuns (pentru cin):

Îmi pare foarte rău de tine și sper s o rezolvi cumva