| Parakeets a întrebat:

Ce lampă UV îmi recomandați pentru dezinsecția interioară a unei încăperi?
Până în maxim 3/5 milioane, dar bună. happy

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti rost de un bec cu vapori de mercur 250 Wati alb, folosit (mai demult) pe stalpii de iluminat stradal (+ dulie). Daca nu gasesti, foloseste 2 bucati de 125W.
Daca spargi invelisul exterior de sticla (protectia UV), atunci partea interioara este perfecta pentru dezinsectie.

| Parakeets explică (pentru Bula):

Bec? Adică? Unde găsesc așa ceva? happy

| Bula a răspuns (pentru Parakeets):

Poate mai gasesti asemenea becuri la electricienii care lucreaza cu iluminatul stradal.
Daca nu, se poate cumpara si in comert:
https://beta.dedeman.ro/....../p/1040150

| VoidEternal a răspuns:

Dacă nu ești imunocompromisă atunci nu e nevoie să folosești o lampa UV într-o incapere. Doar nu îți faci spital acasă. Mai ales daca petreci mult timp in acea cameră. Dacă corpul tau se obișnuiește cu un mediu steril, imunitatea ta va fi suprasolicitată de fiecare dată când ieși din casă.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Hmm, interesant argument. Oare de aceea și răceam repede înainte cum ieșeam din casă?
Pentru că la mine acasă spălam totul zilnic cu spirt și dezinfectam de câte ori puteam, dar aici la pensiune nu am mai avut timp să dezinfectez nimic și am mers și pe ideea că "lasă că au dezinfectat ei" dar acum m-am trezit cu bube pe corp. :/ Sau să fie de la Prozac iritația? Habar nu am, dar este una groaznică. Deci am nevoie de o lampă UV la noua chirie, mai ales că nici nu am timp să văruiesc camera. De obicei așa am procedat mereu când m-am mutat într-o nouă chirie sau la un nou cămin. happy Văruiam pereții și spălam tot înainte de a mă instala. Acum nu-mi permite timpul, mă mut și mă instalez direct.

| VoidEternal a răspuns (pentru Parakeets):

Well, da. Dacă mediul tau de acasă era aproape steril, sistemul tau imunitar nu este antrenat suficient. Iar expunerea la un mediu obișnuit îți poate pune probleme. Vezi acele răceli.

Cât despre iritația de care vorbești acum, e posibil sa aibă aceeași cauză, dar poate fi și o reacție adversă la medicamentația pe care o iei. O varianta ar fi să citești prospectul sa vezi daca experimentezi ceva descris acolo. Dacă e vorba de prima variantă, atunci odată ce te vei obișnui și aclimatiza in noul mediu, reacțiile ar trebui sa dispară. In cat timp, asta depinde doar de propriul organism.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Păi da, eu când ies din mediul meu super steril, mă prind cu câte o răceală sau cu o Candidoză sau cu alte tâmpenii. laughing)
Ce să fac, dacă am trăit izolată și pe deasupra o mai venit și nemernicul de Covid și se făcea campanii de conștientizare mereu ca să dezinfectăm. Mie mi-a intrat în subconștient toate acele "reclame" de conștientizare și acum m-am cam pricopsit și cu o tulburare obsesiv-compulsivă. Deși bănuiam că o am, oricum. Covidul doar mi-a arătat că există. Stai să o vezi pe bunica mea. Nu se culcă până nu e ușa încuiată de 10 ori. Nu mă lasă să plec din casă sau de acasă dacă nu am luat tot, chei, portofel, acte. laughing)
Iar când plouă dacă se poate, nu mai avem voie să ieșim din casă, pe motiv că ne îmbolnăvim.
Îți spun sincer că și de aceea am plecat de acasă, nu pot trăi cu oameni așa compulsivi. Viața e un calvar. Însă mai grav e că m-a molipsit și pe mine. Dar hai să zic că acum lucrând cu copii mici și scutece, am început deja desensibilizarea. laughing) Schimb scutece și șterg copii de kaki. Recunosc că în prima zi am avut un atac de panică, dar l-am ținut sub control. Dar acum deja m-am desensibilizat. happy Poliția caută și în gunoaie indicii, iar cei de la morgă lucră cu cadavre. Mă încurajez că mereu se poate și mai rău. laughing)
Vor veni și vremuri mai bune. happy

Da, și am citit și pe prospectul lui Prozac și am văzut câte efecte poate avea. Printre care și eczeme sucks și insomnii, cu insomniile deja am de-a face, iar prima, prima dată când am luat Prozacul, îmi mai apăruse tot așa o eczemă roșie, deci orice e posibil. Dar deocamdată nu-mi permit să merg nici la doctor, nu știu nicio zonă pe aici prin Timișoara și nici bani nu cred că mai am. Tre să mi dea mama de chirie și să mai țin eu de ultimii mei bani pentru mâncare, luna asta. happy Noroc că mai am Prozac măcar. Îl iau după ureche până la următorul consult, la fel cum fac și cu Euthyroxul, de un an de zile trebuia să mai merg la analize ca să-mi stabilească dozajul și nu am avut timp să ajung și nici dispoziție ca să mă înțep. sad Le iau după ureche, pe vechiul dozaj și aia e. Oricum deși am job acum, și mimez fericirea pentru copiii ăia si pentru colectiv acolo happy Nu neg că visul meu este încă cel de a muri. happy Ar fi eliberarea mea. Salvarea mea. big grin Acum mai ales că mi-am pus viața la punct, chiar nu mă mai leagă nimic de nimeni. happy L-am iertat pe tata și revăzut, am iertat-o pe mama și m-am luptat ca să nu mai stau pe banii ei, m-am și îndepărtat de ei, tocmai pentru ca să nu-i mai rănesc, mi-am făcut și câțiva amici pe aici, pe TPU și zic eu că i-am ajutat cât am putut happy i-am iertat pe toți și mi-am văzut de viață, ba chiar și pe bărbați happy deoarece excursia asta către Timișoara mi-a scos God bărbați buni și decenți în cale, care au socializat cu mine în tren, care m-au ajutat cu bagajul să-l urc sus in tren, apoi să-l cobor, iar un tip din Timișoara chiar mi-a oferit un job la Uber, că din vorbă în vorbă, auzise că mi caut job și că nu prea știu pe unde găsesc laughing) iar domnul de la pensiunea unde stau mi-a oferit o noapte de cazare free, că o auzit omul povestea mea cu mutatul, cu jobul și o zis chiar că se interesează și dumnealui de chirii ieftine, pe aici prin jur, e prima dată când întâlnesc bărbați decenți și buni, ba chiar m-am și spovedit, după atâția ani și am revenit la adevărata credință. happy God chiar există, deci. happy

Aaa, de fapt mai trebuie să mă împărtășesc și să fac ceva bani ca să-i iau ceva bun mamei, bunei și mătușicii pentru că nu m-au abandonat la greu. happy Dar în rest, tot cu aceeași dorință de moarte trăiesc. Orice ar fi, nu-mi place viața și nu văd niciun scop pentru a o trăi. happy Nu am curaj că mi-ar fi plăcut să mă arunc în Bega. happy Acolo ar fi fost o liniște supremă. happy

| VoidEternal a răspuns (pentru Parakeets):

Partea cu becul era ironică. Sau daca nu ironică, inutil de periculoasă. Cu mercur te dezinfectezi de viață. Evident că nu se mai găsește așa ceva, înainte de anii 90 se foloseau și nu prea le găseai la piata.

Iar în legătură cu mutarea ta, e un pas în direcția bună dacă mă întrebi pe mine. E greu la inceput, e normal, orice inceput e greu, dar înveți să exiști. De la un moment dat in viață, e sănătos să gândești pentru tine, sa te lovești direct de consecințele acțiunilor tale dar și de micile/marile victorii. Nu știu exact câți ani ai, dar presimt că trebuia să faci de mult asta.

Era o carte, "Înghite Platon, nu Prozac". Sper că ești pe drumul ăsta, in care îți poți găsi liniștea și altfel decât chimic.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Www, mersi. happy
De aceea am și decis să fac acest pas al plecării. Pentru mine, pentru independența mea. Dar și pentru singurătatea mea.
Da, eu am 27 de ani, și uneori îmi zic și eu că de ce oare nu am plecat mai devreme, dar mna, terapia trebuia să-și facă și ea efectul. Știi că fluturele până devine fluture, stă o perioadă în coconul lui ca și omiduță. Cam asta am fost eu până acum, omiduța Alexandra, deși presimt că încă mai am nevoie o perioadă de coconașul meu. laughing)
Și da, o să-l caut și pe Platon, dar presimt că de Prozac tot nu o să scap. Ce să faci, când ești dus cu pluta, iei pastile. laughing) Dar sper că măcar singură, nu o să mai am cu cine mă certa și deci nu o să mai fac scandal sau nu o să mai am angoase. Iar dacă o să le mai am, acum nici nu mai am cui să i le exteriorizez, ca acasă, mamei. Aici fiind și alone, chiar va trebui să mă port frumos, ca să nu-mi fac probleme tot eu, cu vecinii. laughing) Dar mna, liniștea nu știu dacă o voi găsi vreodată, dar încerc.
Dar, jur că suni ca mama acum, când am plecat de acasă, exact asta îmi spunea ea, că speră ca măcar aici, în noul oraș să-mi găsesc liniștea, că vede că oriunde m-aș duce nu mi-o găsesc.

Însă psihologia așa spune, că un om care fuge dintr-un oraș în altul și dintr-un loc în altul, își caută permanent mama, că înseamnă că nu a avut o relație bună cu mama. Deci i-am spus mamei asta și nu i-a prea convenit, dar i-am explicat că dacă azi eu sunt un insucces, e vina lor, a părinților. Dar mna, în final i-am iertat. Încerc să mă ocup de viața mea acum și gata. Cu ce resurse și forțe dețin acum, în prezent. Oricum încerc să-mi spun că până la urmă nu am pierdut nimic, poate nu aveam nevoie și God de aceea nu mi-a dat acele lucruri sau chestii pe care le voiam eu pentru mine, dar nu le-am obținut. Sau cine știe, poate vor veni mai târziu. laughing)

| VoidEternal a răspuns (pentru Parakeets):

"Și da, o să-l caut și pe Platon, dar presimt că de Prozac tot nu o să scap."

One can hope.

"dar i-am explicat că dacă azi eu sunt un insucces, e vina lor"

Sincer, dacă mă întrebi pe mine, calea cea mai scurta către vindecare este sa încetezi să te mai gândești ce rol au avut alții în starea ta de rău (sau chiar și de bine, dacă e cazul). Acum ești pe picioarele tale, deci ce importanță are din ce cauza ești unde ești? Reorientează-ti energia către a găsi soluții și nu te mai gândi la vinovați. Ala e 100% apanajul celor învinși de viață. Ceilalți se gândesc cum sa razbata nu către cine să-și întindă spini.

Și asuma-ti și tu o parte din vina, părinții gândesc pentru tine in adolescență, dar apoi incepi și tu să-ți pui creierul la contribuție. Iar la 27 de ani, draga mea, ești departe de adolescență.
Poate că unii părinți nu îți permit sa iei decizii, poate pentru că au o nevoie de control, poate pentru că vor să te protejeze dar de un anume punct, dacă ce îți fac ei te rănesc, poti părăsi locul ăla. Indiferent că ei sunt de acord sau nu. Nu-mi spune că nu se poate. Se poate. Am facut-o și eu și a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o. Si am învățat să nu-i invinovatesc pentru tot ce e neregula cu mine. Nu-i ușor sa fii părinte, crede-mă pe cuvânt. Sunt un milion de cărți despre asta, dar nici măcar un manual definitiv cu toate răspunsurile bune.

Oricum, acum depinde doar de tine, nu te mai incurca nimeni. Fruntea sus și pășește înainte.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce inseamnă 3/ 5 Milioane?

| Parakeets explică (pentru DeMicUnCălător):

Adică 3 milioane, până în 5.
Am văzut pe net că au pe la suma asta, dar nu știu pe care să o iau. Am nevoie de una bunicică. Am înțeles că din asta se folosește și la grădi. happy E bună pentru curățare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu folosesti insecticid?
Cred ca ar fi mult mai eficient si iesi cu mult mai ieftin!

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Insecticid pentru? laughing)
Nu am insecte sau așa cred laughing) pe aici pe la pensiune văd doar niște păianjeni pe sus și țânțari laughing)
Dar la chirie când mă mut vreau să fac clean locul, dar nu îmi permite timpul. sad
Deci dacă tot am văzut lampa aia pa grădi am zis să încerc și eu cu una mai micuță, dar bună. Sper. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Insecte?! laughing
Pentru ce altceva? laughing

" Ce lampă UV îmi recomandați pentru dezinsecția interioară a unei încăperi? "