| mastadont a întrebat:

Ce laptopuri recomandați în 2024?
Mă cam lasă jucăria și m-am hotărât să o schimb, mă interesează performanța și calitatea nu neapărat prețul.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Din ce gasesc pe net, Memoq nu are nevoie de un monstru de procesor, dar s-ar bucura de mai mult RAM.

Cu configuratia asta ai impaca si jocurile, si programele.

https://www.pcgarage.ro/......luna-grey/

As minti daca as sustine ca nu ma atrage acel 13650HX, dat fiind diferenta de pret nu foarte mare.

Dar eu cred ca as alege varianta mai domoala si mai sigura.
7435HS de la AMD nu e tocmai de lepadat si e suficient pentru programele amintite.

Ca si brand, Lenovo e ok.
Totusi, cunosc cateva cazuri in care posesorii au avut probleme cu ele.
Banale, dar urate. Posibil si datorita utilizarii neatente: un caz de mufa USB smulsa, altul de mufa incarcator rupta.

17 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ai aproximativ 4500, si doresti placa video dedicata (pentru jocuri sau nu conteaza pentru ce)

https://www.pcgarage.ro/......a-la-4500/

Pentru light gaming, si buget de 3000 RON:
https://www.pcgarage.ro/......ite-black/

Cu video integrat, as recomanda ceva cu procesor 7730U de exemplu.

| mastadont explică (pentru NLS):

Mda, m-ar interesa să aibă și ceva placă video pentru unele jocuri, mulțumesc de recomandări.

| NLS a răspuns (pentru mastadont):

Si eu recomand Dell, dar pica din start, daca doresti video dedicat.

Raman Asus TUF sau Lenovo (Asus oferta de obicei posibilitate de upgrade mai buna decat Lenovo. Am desfacut 2 Lenovo-uri pentru upgrade, ambele aveau 2 sloturi pentru RAM, dar erau ascunse sub tastatura, nu pe spate, unde il pun aproape toti ceilalti, si unde e mai simplu de ajuns la el).

| mastadont explică (pentru NLS):

Cam între astea două branduri încerc să mă decid și eu. Vreau să-l iau cu tot ce trebuie așa că o să investesc un ban din prima, mă gândeam la modelul ăsta de exemplu: https://www.emag.ro/......D6G48JYBM/ am văzut că și cei de la Asus au produse asemănătoare. Care ai zice că sunt mai calitative? Despre Lenovo am auzit că nu ar fi atât de durabile.
Uneori lucrez intens, câteva ore cu programe care pun presiune pe procesor, mă gândesc că cu o asemenea configurație nu ar trebui să am probleme.

| NLS a răspuns (pentru mastadont):

In principiu ar fi foarte ok, dar...
nu stiu exact daca si seriile de laptopuri au probleme.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Dar nu ai dat detalii despre programe.
Editare video (ce program)?
Proiectare CAD (SolidWorks si celalalte)
Modelare CAD (Cinema 4D, Maya, 3DStudio Max)
program de arhitectura?
baze de date?
simulare (Ansys)?

dintre toate categoriile de mai sus, doar proiectare CAD are nevoie neaparat de frecventa cea mai mare (in cazul de fata, datorita pretului, Intel).
(Programele de proiectare stiu sa foloseasca doar 1 nucleu in etapa de calcul.
Toate nucleele sunt folosite doar la randare.)
Dar si aici e un trick.
Intel au momentan preturile mai jos decat le aveau in urma cu vreo 2 saptamani, DE NEVOIE, din cauza scandalului imens cu seriile 13 si 14.

Eu as ramane la AMD din cauza aceasta, chiar daca nu o sa obtin 4. 9GHz, e mai safe, vor functiona putin mai reci.

| mastadont explică (pentru NLS):

În general lucrez cu programe de traduceri cum ar fi trados și memoq, mai ales funcțiile avansate se ocupă cu glosare, indexări, extrapolări și extrageri din baze de date, rețele neuronale și rahaturi din astea.
Interesant ce zici despre Intel, nu auzisem despre scandal.

| NLS a răspuns (pentru mastadont):

Din ce gasesc pe net, Memoq nu are nevoie de un monstru de procesor, dar s-ar bucura de mai mult RAM.

Cu configuratia asta ai impaca si jocurile, si programele.

https://www.pcgarage.ro/......luna-grey/

As minti daca as sustine ca nu ma atrage acel 13650HX, dat fiind diferenta de pret nu foarte mare.

Dar eu cred ca as alege varianta mai domoala si mai sigura.
7435HS de la AMD nu e tocmai de lepadat si e suficient pentru programele amintite.

Ca si brand, Lenovo e ok.
Totusi, cunosc cateva cazuri in care posesorii au avut probleme cu ele.
Banale, dar urate. Posibil si datorita utilizarii neatente: un caz de mufa USB smulsa, altul de mufa incarcator rupta.

| gabicoo a răspuns:

Ca și brand recomand: Dell.

| mastadont explică (pentru gabicoo):

Exact Dell am acum, mă gândeam să mai schimb. Dar brandul chiar e bun, pe cel actual îl am de peste 6 ani și încă mai trage. În ritm de tractor dar trage laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

In general cele de la ASUS sunt printre cele mai recomandate ca si calitate plus performanta. Daca vrei sa joci si ceva jocuri pe el, cel mai bine te-ai orienta catre procesoarele cu ultimele generatii, RAM de la 16gb DDR5 cu minim 3400MHz ( daca faci multitasking, recomand sa incepi de la 32gb) si cu placi video destul de potente pentru tipurile preferate de jocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asus Tuf

| Chirodeadavid a răspuns:

Eu îți recomand să îți cumperi un laptop Asus sau HP eu am un laptop HP de 4 ani și încă nu am nici o problema cu el

| marinelaaaaaaouowoeo a răspuns:

Decât să-ți iei un laptop de gaiming, mai bine îți construiești un pc pe piese ieși mult mai ieftin decât cu un laptop. Laptop urile nu sunt așa de bune fiindcă se poate strica bateria in ea, adună foarte mult praf.

| mastadont explică (pentru marinelaaaaaaouowoeo):

Prefer laptopul pentru că uneori călătoresc și am nevoie de ceva portabil, știu și eu aceste lucruri. Ce recomandări ai?

| marinelaaaaaaouowoeo a răspuns (pentru mastadont):

Laptop Gaming MSI Thin GF63 12VE cu procesor Intel® Core™ i5-12450H pana la 4.4 GHz, 15.6", Full HD, IPS, 144Hz, 16GB, 1TB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6, Free DOS, Black

| NLS a răspuns (pentru marinelaaaaaaouowoeo):

Ai citit mai multe review-uri despre acest model?
4 din 10 cumparatori de GF63 le trimit inapoi.
De bine construite ce sunt.

Eu l-am comandat pentru cineva care avea cat de cat pretentii de calitate si fiabilitate, si dupa ce am vazut, am dat storno.

| marinelaaaaaaouowoeo a răspuns (pentru NLS):

Majoritatea oamenilor zice ca e foarte bun laptopul, poti căuta și tu modelul pe eMag ca să te lămurești.

| NLS a răspuns (pentru marinelaaaaaaouowoeo):

Acesta este doar unul dintre foarte multele review-uri care arata (nu zice) ce face si ce poate laptopul:

https://www.youtube.com/watch?v=2hqSWJ9Qvxw&t=26s

Tastatura si panou frontal care flexeaza EXAGERAT de mult,
Trackpad-ul nu e foarte precis, si flexeaza si el tare.
Daca asa ceva e normal la un laptop pe care trebuie sa scrii, scuza-ma, dar ai standarde sub nivelul marii.
Balama prost proiectata, reuseste sa impinga in sus plasticul carcasei. (iar la un cumparator a ajuns direct crapata).
Laptopul intra in trottle, pentru ca are placa dedicata, dar ca sa taie din costuri, nu au pus un ventilator si sub ea cum era normal.
Au proiectat foarte imbecil capacul de plastic din spatele laptopului, toti care au incercat sa il desfaca s-au chinuit inutil de mult, iar cineva a reusit fara multa greutate sa rupa clipsurile.
Pe unele serii din acest model, balamalele scartaie.
Control al calitatii precar.
Folosesc acelasi sasiu pentru diferite echipari de procesoare si placi video, fara a reproiecta sistemul de racire de la 0, fac doar ajustarile minimale ca sa incapa. Si asta e un lucru RAU.
Lista continua.

E aproape decent pretul cerut pentru ce ofera laptopul,
DAR colegul de aici are nevoie de ceva mai bine construit si mai stabil.