| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce altex are cele mai proaste servicii? Toata lumea se plange de magazinul acesta. Am comandat de la ei un ventilator vortex, cand am vrut sa îl montez am observat ca lipseste o piesă. Cand te duci fizic in magazin sa faci retur, au ăștia un clonț, te iau la misto ca nu îți dă formularul, ca e vina mea ca am pierdut piesa, cauta orice scuză penibila. Numai eu am primit țepe de la ei? Nu o să mai comand niciodata de la ei, abia dacă raspund la telefon aceștia

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand cumperi online sau din magazin, trebuie sa te uiti atent la STAREA AMBALAJULUI.
In caz de semne de deteriorare sau re-lipire (cu scoch) a ambalajului, ai dreptul sa refuzi preluarea (sau sa se mentioneze starea de degradare intr-un proces verbal sau chiar pe factura primita), semnat si stampilat de distribuitor.

Daca gasesti elemente defecte sau lipsa in ambalajul sigilat de fabrica, atunci poti returna produsul la vanzator, cerand constatarea in garantie (poti documenta situatia cu poze si in scris). Vanzatorul trebuie sa ia act despre cele reclamate si sa rimita produsul la un service acreditat de producator.

Eu am avut astfel de problema chiar la Altex si am primit alt produs, de acelasi model. Deoarece si noul exemplar a prezentat acelasi problema, am soliciat (si primit) banii inapoi.
Am cumparat alt produs de la alt producator, care functioneaza si acum.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu esti atent atunci cand cumperi produsul, asa patesti.

| Frank51 a răspuns:

Vezi de ce 99.9% din ce cumpăr este de pe eMAG, am retur în 60 de zile la majoritatea produselor și cel mai important, la easybox. Nici măcar nu văd pe nimeni, ma duc pun produsul, în 30 de minute am banii în cont fără să fie verificat dacă lipsește ceva.

| dannyel86 a răspuns:

Altex e un furnizor mare de produse si e normal sa se intample si astfel de situatii. Si nu e singurul. Inclusiv la eMag apar cazuri cu produse cu elemente lipsa sau defecte.
Uneori, cei din magazin nu vor sa-si recunoasca vina sau nu vor sa-si asume lipsurile pe care le are un produs din eroarea producatorului. De aceea, e mai simplu pentru ei sa dea vina pe client in astfel de situatii. Se prea poate ca si cumparatorul sa rataceasca o componenta sau mai multe, de aceea e bine ca, atunci cand mai cumperi produse dezmembrate in cutie, sa desfaci pachetul in fata vanzatorului si sa te asiguri ca nu sunt piese lipsa sau defecte.

| TheGentleman a răspuns:

Cred că depinde de oraș și de calitatea angajaților ce trăiesc în aceloraș, mai ales la firmele de curierat

În orașul meu, oamenii de la Altex sunt super decenți, cu bun simț.

O singură data am pățit să-mi trimită un HDD ambalat doar în pungă antistatică, produs care evident nu a supraviețuit.

Dacă ai comandat de pe site, cei din magazin nu au cum să te ajute, trebuie să faci retur, vine curierul, ridică produsul și pe urmă Altex îți va returna suma. Ai grijă să împachetezi mult mai profi decât au făcut-o ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt client mediagalaxy și altex în pararel de peste 10 ani. Am magazine fizice în oraș. Doua de altex, un magazin mediagalaxy.
Nu am avut niciodată probleme indiferent ce am cumpărat. Sunt client și pe partea de online : mi-am cumpărat un telefon în 2021 la un preț mai mult decât ok, apoi recent am cumpărat licențe de 1 an fiecare pentru Bitdefender mobile. Ei vând cu vreo 15 lei o licență, pe eMAG sau direct de la Bitdefender o licență costa 50 lei. Sunt fidel Bitdefender din 2016, iar cu ajutorul altex m-am pus în ordine cu licențele Bitdefender pentru următorii 4 ani eu cumpărând mai multe licențe de la ei. Nu știu unii de ce sunteți nemulțumiți. Iar ca a venit fără piesă, probabil vina are Vortex. Asta dacă nu este produs resigilat și altex a uitat sa pună acea piesa în pachet. Uite ca eu am cumpărat doar lucruri noi, iar recent am cumpărat de la ei tot un ventilator. Dar de la ROWENTA ( nou). Poate zero barat pentru flanco pentru ca înainte de acest ROWENTA am folosit un ventilator Zass pe care l-am cumpărat de la flanco în anul 2018 ( online) Tu te plângi ca a venit fără piesa, mie atunci ventilatorul a venit cu un șurub blocat pe axul motorului și doua zile m-am chinuit sa îl desfac. Produsul era resigilat (se vedeau urme de scoci pe cutie), iar eu am plătit nou. Am rezolvat cu acel șurub pana la urma, dar a fost un chin acel șurub. Ventilator care a ținut pana anul acesta și a trebuit sa caut altul. In rest probleme or fi cu altex. Dar uite ca nu am întâmpinat niciodată aceste probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ma insel (nu am stat sa caut) acest brand no-name vortex este o marca proprie altex asa cum si eMAG are propriile marci precum HEINNER; lucru smart eMAG parca a adus moda asta de a infiinta cateva branduri si a le vinde in propriile magazine

| Skarr a răspuns:

Bro am vrut sa iau ceva resigilat si fata aia care imi procesa comanda a zis ca are doar 1 an garantie pentru ca e produs expus.
Si a vrut sa imi vanda 1 an garantie extinsa cu 350 lei.
Dupa m-am dus la alti angajati si am zis ca nu exista 1 an garantie ca si cele resigilate au 2 ani ca nu m-am nascut ieri si nu e prima oara cand cumpar.
Toti au zis ca asa e si ca au 2 ani garantie.

Asta ca sa vezi ce jeg de om trebuie sa fi.
Sa minti ca sa iti iei si tu un comision de 50 lei la garantie extinsa.
Si nu e prima oara cand ma mint angajatii despre garantie extinsa si pun presiune pe mine sa o cumpar.

Si sa nu uitam ca TV urile au garantie extinsa vreo 300 lei pentru 1 an si au separat asigurare anti spargere de vreo 550 lei pentru 1 sau 2 ani.

Nu stiu cum sa mai scoata bani din tine astia

| Lester23 a răspuns:

Ai drept de retur, le explici situatia concret si ii ameninti cu anpc. nu pleci pana nu iti da banii inapoi. asa am patit si eu