| dalia a întrebat:

De ce sunt pantofii italieni atat de scumpi?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Pentru ca folosesc piele de foarte buna calitate si un design foarte atragator!

10 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Pentru ca sunt italieni, pentru ca sunt aliniati la preturile din italia, pentru ca sunt de calitate. Cei din italia nu spun ca sunt scumpi, la un salariu de 1500 de euro ce conteaza 50 de euro, 100euro, dar la noi pentru 100 de euro muncesti jumatate de luna

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Pe cate perechi de pantofi italieni nu se scriu firme italienesti dar de fapt sunt fabricati in china/turcia/taiwan etc? pantofii italienesti au fost o data buni si de calitate net superioara dar acum nu mai sunt si preturile sunt foarte ridicate deoarece sunt aliniate pentru salariile din UE nu si pentru cele din Romania.eu nu iti recomand sa cumperi incaltaminte de la Leonardo deoarece sunt de foarte proasta calitate in raport cu preturile.mai bine dai banii pe ceva de calitate superioara chiar daca designul nu este foarte modern decat sa dai banii pe ceva la moda dar care sa te tina 2 luni.depinde ce parere ai tu despre cum trebuie cheltuiti banii si ce pareri ai in materie de moda.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Adevarul e ca fabricile noastre (care nu mai sunt pe rafturi... din cine stie de motive) de incaltaminte Guban si Clujana parca faceau produse de mai buna calitate... Probabil ca nu au putut tine pasul cu moda, dar pantofii in sine te tineau o 10-15 ani... daca nu ti se deforma piciorul. Acum, pe langa ca sunt extrem de scumpi, pantofii (care de altfel arata foarte bine) nu sunt prea confortabili si nici nu tin. Se desprinde talpa, sa rupe tocul, se stramba tocul... se descoase... intra apa. Nu stiu ce sa zic despre produsele leonardo - sunt prea multi cei care au schimbat pantafii cumparati de cateva zile pentru ca nu au tinut... la o folosinta obisnuita. Dar cum s-a mai spus - preturile sunt ca pentru ei, la salarii mult mai mari. Posibil ca sunt facuti sa tina doar un sezon, ca pe urma vine alta moda si doar trebuie sa fie cine sa cumpere si noile modele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sint de calitate si calitatea cere si un pret bun

| stardeea a răspuns:

pretul pieli din care sunt facuti si manopera manuala sunt devina

| ionuca_naluca a răspuns:

In primul rand, sunt scumpi pentru ca sunt atat de faimosi. Avand asa o reputatie, toata lumea ii vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platesti in primul rand pentru calitate. Materialele din care sunt facuti pantofii italieni si lucratura sunt superbe!

| andrita a răspuns:

Costa foarte mult calitatea si faptul ca sunt produse premium daca stai sa te gandesti. Numai ca nu tot ce are eticheta "italian shoes" chiar e o pereche veritabila!

| monicaclaudia a răspuns:

Vrei adevarul adevarat deci in primul rind ca sunt fraieri care daca papucul nu costa mai mult de 200 de eu nu il cumpara ( chiar daca cind ajunge acasa are surpriza de a descoperi eticheta made in ro ) mi s-a intamplat mai este inca gindirea ca daca costa inseamna ca e bun e tot o minciuna mare cit china
PS: nu ma refer la pantofi care costa de la 500 de eu in sus facuti pe masura sa ne intelegem. bine. si sa nu uitam OBAMA are pantofi italiani doar ca la pret nu putem nici macar sa visam ((

| monicaclaudia a răspuns:

18 Decembrie 2008 19:28 mariazet45 a răspuns:
pentru ca sunt italieni, pentru ca sunt aliniati la preturile din italia, pentru ca sunt de calitate. Cei din italia nu spun ca sunt scumpi, la un salariu de 1500 de euro ce conteaza 50 de euro, 100euro, dar la noi pentru 100 de euro muncesti jumatate de luna.
Imi zici si mie unde se cistiga 1500 de eu ca ma duc si eu? si unde sunt pantofi de calitate la 50 -100 de eu ca ma duc si eu sa ii cumpar