blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

De unde se aprovizioneaza tarabagii cu fructe si legume proaspete? In Metro, Selgros si Carfour nu sunt asa de aratoase nici fructele si nici legumele ca cele de la tarabele din piete. E adevarat ca cele din piata sunt ceva mai scumpe dar isi justifica acest pret prin calitatea lor.

Răspuns Câştigător
| ferefe a răspuns:

Fetelor cred ca Clau stie si ca merii nu fac mere iarna si ca fructele romanesti sunt mai gustoase dar cred ca vrea sa stie de unde sa se duca sa ia mai multe fructe direct de la inportator sau daca exista punct de desfacere asa cum e Europa de se aprovizioneaza toate magazinele de acolo. Cred ca nu vrea sa manance fructe romanesti. Nu inteleg de ce insista lumea de pe acest sait cu raspunsuri de genul "pai de ce vrei asa cand ai putea sa faci asa ca e mai natural si mai bun"Chiar am vazut ca se poarta. Fata cred ca vrea alt fel de fructe care nu cresc la noi in tara. Am mai vazut ca daca cineva intreba despre ce e mai bun aia sau cealalta nu i se raspunde la subiect despre ce vrea persoana in cauza sa aleaga ci bineanteles ca i se raspunde ca de fapt niciuna nu ar fi buna ca mai bine ar face in casa ca e mai sanatos si bla bla bla cand cred ca persoana stia acest lucru si vroia sa stie decat ce e mai bun dintre cele 2 lucruri.
Si acum sa trec si eu la subiectul acestei probleme. Eu nu cred in treaba asta ca cei de la tarabe nu au cum sa-si pastreze fructele iar cei din supermarketuri au conditii si tocmai ca au conditii arata fructele lor jalnic. Ar trebui sa fie invers. Fructele de la tarabe ar trebui sa arate ingrozitor si cele din supermarketuri pentru ca au conditii de pastrare sa fie beton de proaspete.
Clau cred ca cei de la tarabe se aprovizioneaza din Piata de Gros din Berceni si ce nu se cumpara si se invecheste li se scade pretul si se baga En Gros in Toate Supermarketurile de aia arata asa invechite si fara vlaga si nici macar zeama nu au portocalele mai ales din Carfour. Din aceasta cauza. Si eu prefer tot fructele de la tarabe gen banane, kiwi, portocale, mandarine etc.

7 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Am uitat sa prezizez ca e vorba de fructele aduse ca banane, portocale, kiwi, mandarine, pana si madarinele sunt mai proaspete si mai dulci decat cele din supermarketuri si asazisele en gro-uri tip Metro.

| murik a răspuns:

Tarabagii au diverse metode de aprovizionare, printre care si achizitionarea direct d ela producatorii tarani adevarati, dar la un pret jignitor pentru ei, iar comerciantii mai "cool" probabil ca de la PGB din berceni. de cele mai multe ori, dimineata au produse f bune, si preturi acceptabile

assiris
| assiris a răspuns:

Cele din supermarketuri sunt aduse din diverse tari prin metode pai putin sanatoase (sunt culese inainte de coacere, conservate si coapte fortat inainte de a fi vandute. Ati vazut ca bananele sunt de multe ori verzi si ude). Cei din piata aduc cantitati mai mici din surse diverse. Diferenta este ca cei din piata nu sunt obligati sa aduca zilnic sa asigure piata, ei aduc atunci cind gasesc iar daca nu, nu-i deranjeaza, cauta altceva. In Marketuri trebuie sa se asigure permanent marfa (sunt rare cazurile cind lipseste pentru un timp relativ scurt unul din produse)

| somebody a răspuns:

Nu conteaza de unde se aprovizioneaza.Important este ca nimic nu mai este natural.Si eu am 25 de meri dar oricat m-as ruga de ei nu fac mere iarna.In ceea ce priveste calitatea o difera doar aspectul.Incearca sa vezi ce gust are o mandarina din iunie si ce gust are una din februarie.

| cribus a răspuns:

La noi aici in tm se aduc din ungaria, iti spun sigur cunosc persoane care se ocupa cu asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei majoritatea sunt tarani...aia e cultura lor proprie....sunt mult mai sanatoase si mai gustoase

| ShaKuri a răspuns:

Astia de la taraba nu au conditii de pastrare.in schimb supermarketurile au magazii frigorifice. iar fructele sunt tinute o perioada la racoare. iar cand sunt scoase pe rafturi .la caldura. sunt mai "palide"