| bruneee a întrebat:

Folosește cineva aplicația Vinted? Ma poate lămuri și pe mine cineva de ce nu mai pot plasa comenzi? Când încerc sa cumpăr ceva imi deschide doar o Conversație goală cu vânzătorul! Nu pot comanda nimic …

9 răspunsuri:
| ALM2000RO a răspuns:

Salut!
Nu am încercat să cumpăr nimic până acum, am cont pe aplicație de vreo 4 luni, dar eu încerc mai mult să vând acolo, decât să cumpăr big grin
Ideea e că mi se pare nașpa aplicația, am plasat 5 produse spre vânzare (o singură comandă, tocmai pentru vizibilitate mult mai mare conform spuselor lor), mai exact 5 cămăși, asta acum aproape 3 luni, și până acum n-am nicio notificare de la nimeni și nici nu mai am speranțe că le va mai vedea cineva ca să le cumpere sad
Am mai încercat acum o lună cu 2 tricouri și un palton (în 2 comenzi diferite pe care le-am promovat prin intermediul aplicației, de data asta) și tot așa, nicio notificare, nimeni nu a observat că am plasat produse sad
E mai mult marketing la ei, nu-s așa serioși precum își zic, deși au peste 80 mil de conturi active în 19 țări (17 țări UE incluzând România + UK și SUA) și uite că totuși nu mi-a cumpărat nimeni nimic. A, și mai au și 1242 de angajați la nivelul anului trecut, din ce știu toți sunt în Vilnius, Lituania, că acolo e înregistrată firma și singurul sediu e acolo, n-are filiale din ce cunosc. Dar le-am scris și tot n-am rezolvat nimic cu ei, doar vorbe goale și generale din partea lor.
Deci nu recomand!

| ALM2000RO a răspuns:

Apropo, din cei peste 80 mil utilizatori cu conturi pe aplicație, jumate sunt în Europa. Și restul în SUA, cum ziceam.
Iar țara cu cei mai mulți utilizatori de departe e Polonia (nu știu exact cifra), deci se presupune că polonezii ar avea dare de mână (comparativ cu noi, românii) și că ar fi favoriți printre potențialii cumpătători.
Dar nu s-a întâmplat nimic, sunt neserioși iar algoritmii de promovare pe bani de asemenea nu sunt ok, din moment ce tot nu am notificări de la nimeni de atâtea luni de zile sad

| lorena2011 a răspuns:

Bună.
După cât timp s-a rezolvat problema?

| kieonami0999 a răspuns:

Salutare! Am și eu o întrebare în legătură cu plasarea comenzilor pe Vinted. Dacă vreau să comand mai multe produse în același timp, nu le pot pune pe toate într-un singur coș și să plătesc transportul pentru toate la un loc? Din câte văd, singura opțiune este să plasez separat fiecare comandă și să plătesc pentru fiecare transportul separat. Mulțumesc anticipat!

| BOBY87 a răspuns (pentru kieonami0999):

Nu exista aceasta posibilitate.Vinted nu e prost stie el ce stie, La fiecare comanda plasata vinted primeste un comision de 5% per comanda.Si daca tu cumulezi 7 comenzi ia decat 5%.Asa a lasat doar varianta, comanda si produsul pentru a castiga si el ceva.Angajatii cu ce sa ai plateasca daca ar permite sa faci 7 comenzi in una singura.

| BOBY87 a răspuns:

Un prieten de al meu a folosit-o si a vandut in jur de 300 de ron si la o saptamana dupa ce si-a transferat banii in cont a primit citatie de la Anaf sa se conformeze.Eu sunt in Spania si am vandut pe vinted spaniol in jur de 700 euro.In Spania limita maxima de a vinde fara sa intre anaf(tributaria cum se numeste aici) este de 1000 euros pe an.Mai trag acum sa mai fac inca 300 euro sa ajung la maximum pe an de 1000€ si dupa ma opresc pana la 1 ianuarie 2025 dupa o iau de la capat cu inca 1000 euro.In Romania nu merita pe vinted si in general vanzari online.

| Anebelle88 a răspuns:

Eu folosesc de ceva vreme și am ai cumpărat și am și vândut.
Ești blocat temporar probabil de-aia nu poți plasa comenzi.Probabil au pus la vânzare ceva ce nu e voie.
Citește mesajele de la vinted poate ai primit înștiințare că îți va fi blocat contul.
Spun asta că sunt în același situație, nu mai pot sa cumpăr sau sa primesc mesaje

| ImimMorena a răspuns:

Si mie la fel îmi apare, de ce oare?

| BOBY87 a răspuns (pentru ImimMorena):

Ai pus ceva la vanzare care e interzis in catalogul lor de produse spre ex:papetarie,tablete,telefoane,incarcatoare etc ce tine de tehnlologie, brichete, cutite, monede de colectie, imprimante etc ce este total interzis de vinted.Ei in gerneral accepta doar haine si incaltaminte si mici exceptii casti