| rc41 a întrebat:

Hei cei care au comandat de pe mercador vreau sa imi iau un laptop si nu stiu cum se procedeaza adic se plateste transportu?
Mersi FUNDA

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu vanzatorul, daca nu este din orasul tau, adica trebuie sa ti-l livreze prin posta sau curier. In cazul acesta el va pune pachetul la posta sau la firma de curierat, iar tu vei primi acasa coletul daca e prin firma de curierat, daca nu vei primi mandat postal ca sa mergi la posta sa-l ridici, evident, daca e prin posta. In momentul in care iti ajunge coletul, tu trebuie sa platesti. Acest tip de plata se numeste ramburs. Tu nu poti lua produsul pana nu-l platesti. Daca vine prin curier dai curierului banii pe laptop si eventual daca e cazul si pe transport, dar aici te intelegi cu vanzatorul, daca e prin posta romana, se face o mica hartie pentru trimiterea banilor dar e acelasi principiu.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mercador e un site de intermediere. contacteaza vanzatorul si te intelegi cu el in ceea ce priveste pretul si livrarea

| paulpaul25 a răspuns:

Si ai mare grija la ce cumperi, daca vanzatorul e serios sau nu. In cazul unui laptop, e foarte bine daca ceri sa il primesti prin curier si exista posibilitatea de a deschide coletul inainte sa-l platesti pentru a te asigura ca nu ai primit altceva sau un produs defect. Costa cu 10-15 lei in plus, dar cred ca daca dai 2000 de ron pe un laptop nu mai conteaza 15 lei care te asigura ca nu iei o teapa.