| Radio404 a întrebat:

Pe data de 15.05. 2024 am comandat pe AliExpress un sistem electronic care conform trakingurilor a ajuns la o la alta destinație.banii le-au fost virați in cont...eu ce mai pot face?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia legatura cu ei si explică-le situatia, asa cum ne-ai spus noua aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Le faci reclamatie!
Le ceri banii inapoi, sau ii obligi sa-ti trimita alt pachet.
Nu este vinta ta ca au trimis pachetul la alta destinatie.

| Radio404 explică (pentru Violleta2022):

Din recenziile despre respectivul seller, parese că e doar o inselatorie; conform trackingului AliExpress produsul figura ca netrimis; am cerut răscumpărare m-au asigurat că pachetul este in tranzit deși trecuse aproape 3 săptămâni...am acceptat s-a dat "no refund", produsul (At409282809cn) chipurile a ajuns pe (undeva prin Maramureș; inselatorie totală; întrebarea este platforma AliExpress cum tolerează astfel de escrocherii când ai recenzii negative asupra lor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radio404):

Vai, chiar nu am auzit de asa scamatorie...
fe-le reclamatie si spune-le ca nu ai primit pachetul, insista si cere-ti banii ca aliexpress este obligat sa-ti dea banii si sa-i recupereze ei de la vanzatorul smecher.

| Radio404 explică (pentru Violleta2022):

Nu mai am cum; "Your order is closed" și gata, șah mat.Si se pare că nu sunt puțini care și-au luat-o.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radio404):

Da, ii spuneam sotul de teapa asta si el mi-a confirmat ca asa este, fiindca a auzit de la mai multe persoane acest lucru.

SE pare ca AliExpress nu are sistemul de verificare si protectie pe care-l au EBAY si AMAZON, de aceea isi permit toti teparii din China sa vanda pe Aliexpress si sa traga tepe.

| KovacsB a răspuns:

Trebuie sa astepti, este cam devreme sa faci reclamatie.