| BoogdanN a întrebat:

Pe un site de shoping online(PC garage) erau categoriile de laptopuri:gaming,home, multimedia si buisness, as vrea sa stiu la ce se refera home si multimedia.Dau funda.

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Laptopurile home sunt laptopuri cu o configuratie mica, bune pentru navigare pe internet si alte programe usoare, sunt laptopuri ieftine. Exemplu aici:
http://www.evocomputers.ro/laptopuri-tablete/laptopuri/Home-Home-Office/

Laptopurile multimedia sunt acele laptopuri care ofera o placa video buna si un procesor rapid pentru a putea reda continut Full HD fara probleme. Un port HDMI este de asemenea necesar pentru a putea conecta laptopul la un TV LCD Full HD.In primul rand un laptop multimedia trebuie sa aiba o placa video dedicata, din segmentul high quality. Unele placi video integrate reusesc sa redea continut video HD dar nu la o fidelitate mare sau rezolutii mari.La capitorul memorie, trebuie sa avem grija ca acest laptop multimedia sa aiba cel putin 3 GB ram initial si sa fie usor upgradabil in viitor.Ecranul este de preferabil sa fie mare, cel putin 17 inci, si care sa suporte o rezolutie de 1920×1080 pentru a putea reda corect filmele 1080P.Autonomia bateriei este suficient sa fie undeva in jurul a 2-3ore, deoarece portabilitatea nu este un punct forte al unui laptop multimedia.Preturile unor astfel de laptopuri sunt ceva mai ridicate datorita placii video dedicate, procesorului performant si al hard disk-ului cu capacitate mai mare.

Bafta!