| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi s-a intamplat ceva foarte bizar. Am mers la alimentara, eram si grabit, mi-am luat o banana (la raft scria 7 lei/ kg) si o ciocolata (2.50). Când am ajuns la casa, vanzatoarea a zis ca totalul cumparaturii este 27/37 lei (nu am inteles bine) si a am zis ca renunt la banana si am platit doar ciocolata. In acel moment o doamna cu catelul in brate, a intervenit si a zis lasati ca iau eu (eu am inteles ca ii trebuie ei banana) si am asteptat-o la intrare sa plateasca, era si cu catelul in brate (o asteptam pentru a-i da banana). Când a venit spre mine a spus ca banana este a mea si a plecat, am iesit si eu in treaba mea. Voi intelegeti ceva din asta? Imi e putin teama sa nu se considere furt, dar ma gândesc ca daca era asa, ma atentiona vanzatoarea sa o platesc, nu? Ciudat lucru s-a intamplat azi... Totusi eu nu inteleg cum mi-a zis vanzatoarea ca totalul este 27/37 lei. Daca ciocolata a costat 2.50 se poate ca o singura banana sa fie 24, 5 lei / 34.5 lei? Sunt derutat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Precis ai inteles gresit, poate a spus totalul de 2, 73 lei sau 2, 77 lei.
Cum sa se considere furt daca ai primit banana afara de la doamna respectiva?