| andreeandreea18 a întrebat:

Stilul punk, funky, rock.asemanari,deosebiri,definitie,poze+frizuri.va roog. funda:X

1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

Muzica rock este un gen muzical specific celei de-a doua jumătăți a secolului XX și secolului XXI. Instrumentele muzicale de bază pentru rock sunt chitarele electrice (varianta standard cu șase corzi și chitara bas) și bateria, însă în multe subgenuri se întâlnesc și claviaturi (pian, orgă electronică, sintetizator) sau alte instrumente.

Punk rock-ul este un gen de muzică rock de tip anti-establishment (împotriva autorității instituționalizate, împotriva convențiilor societății) care a început la mijlocul anilor '70.

Funk este un gen de muzică american ale cărui origini provin din mijlocul spre sfârșitul anilor '60 când muzicienii negri au combinat muzica soul, jazz și r&b într-o nouă muzică ritmică, dansabilă.

http://www.google.ro/......tp?/search