| Miley a întrebat:

Stiti un sampon pentru matreata? Sau cum pot sa scap de matreata.Acord fundita celui care functioneaza.

Răspuns Câştigător
| Alynutzaaa a răspuns:

Pentru inceput vreau sa incep cu un sfat : ai spus ca dai fundita pentru cel care functioneaza, daca o sa te apuci sa incerci toate sampoanele pentru a verifica care functioneaza parului tau nu o sa-i placa asta! Prin faptul ca ai matreaza se intelege ca ai un par gras cariuia nu`i place in mod clar sa schimbi mereu samponul fiindca si asta poate fi o cauza care duce la aparitia matretzii!

Pot sa iti recomand urmatorul sampon : l`am folosit, il folosesc si rezultatele au fost foarte bune :

Dove : exista mai multe tipuri : pentru par uscat, pentru par vopsit etc. insa in fiecare exista un ser reparator pentru firele despicate!

Samponul pentru matreata arata asa: http://www.dove.ro/ro_ro/ro_ro/flash_content.html si il gasesti in magazine precum : Real, Metro. insa cu putin noroc il poti gasi si in magazine specializate in domeniul asta!

Sper ca te-am ajutat : in produsele Dove chiar poti avea incredere!

11 răspunsuri:
| iryonutz a răspuns:

Nivea Diamond Gloss
Sau daca nu gasesti incearca orice sampon nivea si vezi efectul...eu folosesc nivea si functioneazawinking. ti-l recomandbig grin

| LaLaura a răspuns:

Buna, mai bine du-te la farmacie si intreab-o pe doamna aceea care e cel mai bun deoarece sampoanele de acolo nu contin detergent ca acestea de pe piata

| REDSQ a răspuns:

Variante, pentru ca nu toate se potrivesc pentru tipul de scalp (pielea capului) sau uneori poate interveni matreata din cauza stressului.

1. Nizoral (sampon)
sau
2. Vichy (sampon cel verde)
sau
3. Syoss antimatreata (antidandruff)

| ytalyanu a răspuns:

Trebuie sa te limpezesti cu zeama de lamaie, la mine a functionat, bafta

| Roxanne_4260 a răspuns:

Păăăi, există nenumărate şampoane antimătreaţă, dar ca să "funcţioneze", asta depinde şi de persoană. Eu am încercat absolut toate, de la Clear, Wash & Go, până la Schauma, sau de acelea de plante, dar am scăpat cât de cât cu Dove. Adică, nu pot să zic că nu mai am deloc, dar e mult mai ca lumea.
Ar mai fi oţetul de mere...
După ce te speli pe cap, te clăteşti, amesteci puţin oţet de mere cu nişte apă, şi-l dai pe păr, ca şi cum te-ai clăti a doua oară.

| St3fa a răspuns:

Pai matreata este de fapt pielea capului, adica daca te piepteni si apesi ti se face matreata! Samponul este Nivea, cel mai bun sampon!

Răspuns utilizator avertizat
| noktambul a răspuns:

Diluezi o cana de otet de mere (1/4 l) intr-un litru de apa calda. Dupa ce te-ai spalat pe cap, clateste-ti parul si maseaza-l. Nu o sa crezi ce rezultate pozitive vei avea.

| inna a răspuns:

Nizoralul este foarte bun din cate am auzit. E mai ok sa mergi la medic.

| Vallentyne a răspuns:

Nivea diamond gloss Nu e pentru matreata e pentru par moale Incearca Clear.; x e bun dupa parerea meawinking

| glamvintage a răspuns:

Iti spun un lucru: nu e foarte important samponul cat modul in care te speli pe cap. Daca tu te speli cu cel mai tare sampon antimatreata din Univers dar iti dai cu unghiile pe pielea capului, in timpul samponarii, nu ai facut nimic. Incearca orice sampon vrei tu si maseaza-ti pielea capului numai cu buricele degetelor.