| Kys2000 a întrebat:

Sunt tepe pe Vinted, adică majoritatea produselor se pot achiziționa doar cu cardul. De unde am eu siguranța că vânzătorul va pune coletul la Sameday Easybox?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Daca nu il pune sau nu trimite se anuleaza comanda si iti primesti banii inapoi.
Daca primesti altceva Vinted tine cu cumparatorul de obicei.
In general tepele le dau utilizatorii noiwinking cine are multe evaluari de 5* e cumparator/vanzator serios.
Vand din aprilie si eu pe Vinted, nu am cumparat nimic in schimb.

4 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

Cumpărarea pe Vinted poate veni cu unele riscuri, dar există câteva măsuri pe care le poți lua pentru a te asigura că ai o experiență mai sigură:
1. Verifică profilul vânzătorului
Feedback-ul: Uită-te la evaluările și comentariile lăsate de alți cumpărători. Un vânzător cu un istoric bun și recenzii pozitive este, în general, mai de încredere.
Numărul de vânzări: Un vânzător cu mai multe vânzări și evaluări pozitive are șanse mai mari să fie de încredere.
2. Comunică cu vânzătorul
Înainte de a face o achiziție, poți să îi trimiți un mesaj vânzătorului pentru a clarifica detalii despre livrare, precum metoda de expediere (în acest caz, Sameday Easybox). Asigură-te că ai un răspuns clar și că vânzătorul este deschis la discuții.
3. Alege metoda de plată sigură
Utilizează metoda de plată oferită de Vinted, care include protecția pentru cumpărători. Astfel, banii vor fi reținuți de Vinted până când confirmi că ai primit produsul și ești mulțumit de acesta.
4. Fii atent la detalii
Verifică descrierea produsului cu atenție, inclusiv fotografiile, pentru a te asigura că ceea ce cumperi este ceea ce îți dorești. Dacă ceva ți se pare suspect sau neclar, nu ezita să ceri mai multe informații.
5. Raportează problemele
Dacă vânzătorul nu trimite coletul conform înțelegerii sau există orice altă problemă, poți raporta situația la Vinted. Ei au politici de protecție a cumpărătorilor care te pot ajuta să recuperezi banii.
6. Monitorizează livrarea
După ce vânzătorul a trimis coletul, asigură-te că ai acces la informațiile de urmărire, dacă sunt disponibile. Astfel, poți verifica statusul livrării.
7. Fii precaut cu produsele foarte ieftineDacă un produs este semnificativ mai ieftin decât în mod obișnuit, ar putea fi un semn de întrebare. Fii atent la ofertele care par „prea bune pentru a fi adevărate".
Prin urmare, deși nu poți fi niciodată 100% sigur că un vânzător va respecta termenii, urmând aceste sugestii poți reduce riscurile și poți avea o experiență mai plăcută pe Vinted.

| Kys2000 explică (pentru VENON):

Eu voiam să știu dacă a avut cineva experiențe neplăcute, nu să dai copy paste de pe chatgpt

| VENON a răspuns (pentru Kys2000):

Eu ți-am dat o explicație foarte detaliată pentru orice experiență vei mai avea pe viitor. Dacă tu acum mă acuzi de ceva ce nu știi cu certitudine atunci greșești. Puteai pur și simplu să-mi ignori răspunsul dacă nu a fost pe placul tău. O seară minunată

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o siguranta, de aceea esti avertizat sa nu risti mai ales cand sunt valori mari, daca nu te poti intalni direct cu vanzatorul, ca sa preiei pachetul.