| cookie_1240 a întrebat:

Tocmai am descoperit un site care realizeaza licitatii pentru diferite chestii si vreau sa-mi iau un play station 3, desigur cu bani putini. acolo scria ca o persoana anume a luat un astfel de ps3 la 79.99
e vorba de multi bani aici asa ca vreau sa va intreb daca sunt sigure genul acesta de site-uri si daca merita
http://www.pretbomba.ro/Default.aspx?pe=1&id=11099
http://www.pretbomba.ro/Default.aspx?pe=1
sunt suspicioasa pentru ca nu vad profitul acestui site...

Răspuns Câştigător
| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Personal, cred ca e o mare teapa.Primul indiciu este numele:"preturibomba". Apoi, nu e foarte greu sa creezi o pagina web si apoi sa bagi cateva poze cu un ps3 si un xbox360 si sa le dai al licitatie.Gandeste-te de ce ar vinde cineva un ps3 cu 700 de mii. Ori nu functioneaza, ori o teapa.Adica tu probabil licitezi pentru ceva, automat vei face cat mai multe accesari pe acea pagina si "capul" site-ului va primi o anumita suma(mica ce-i drept) pentru fiecare accesare si la sfarsit nu o sa primesti nimic.
Sfatul meu este sa ignori aceste site-uri oricat de ispititoare ar fi premiile.
Pa pa si Bafta!

8 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Nu te bagaa :O plz :O e o facatura straight face

| EUSIATIT a răspuns:

Baiatul meu si acumparat un joc dar s a intilnit cu pers care vindea si a fost ok incearca

| bOom a răspuns:

Am observat ca cu trecerea minutelor pretul se mareste..nu stiu incearca.....Eu cred ca este sigur insa nu 100%...au si ei profit din asta banuiesc.

| cookie_1240 explică:

Pe mine nu ma deranjeaza asta. am citit deja regulile dar nu inteleg care e profitul lor daca un ps3 al carui pret ajunge si la 2000 RON este dat la 100 RON. cine plateste diferenta de 1900? si in plus, daca licitez la ceva si nu castig eu, eu raman cu creditele intregi... nu sunt luate de nimeni asa ca pot licita si pentru alte chestii...

| cookie_1240 explică:

Aaa deci eu pierd 100RON pentru ca am licitat? se pare ca tu nu prea ai fost pe la licitatii dragutule sau daca ai vazut emisiuni in care se faceau licitatii pentru copii nevoiasi cei care licitau nu-si pierdeau banii ci ii pastrau pentru ca schimbul "obiect-bani" nu se facea... deci... tragi tu concluzia

| cosmin_3603 a răspuns:

Daca ai citi regulile de pe site ai afla ca: 1.prima data trebuie sa te inscrii la ei si sa ai o anumita suma pe care o platesti fie prin telefon[sub formade mesaj cu sume diferite] fie prin card bancar. 2. in functie de suma pe care o platesti ei o sa-ti dea anumite credite [de ex: la 900 lei primesti 500 credite, ceea ce inseamna ca un credti e 1. 8 lei]. 3. cu creditele astea licitezi pentru un obiect pe care til alegi 4. la licitatie sa nu crezi ca o sa fii singur, or sa fie mai multi, adic persoana x, y, z, ca, etc care liciteaza pentru acel obiect. 5. La fiecare clic pe butonul ofera inseamna ca licitezi, ceea ce inseamna ca licitezi pentru obiect. 6. sa zicem ca tu licitezi de 80 de ori pana se termina licitatia, dar nu esti numai tu cel care a licitat, mai sunt si x, y, z si ca care au licitat si ei de 80 de ori sau chiar mai mult. Deci 80 de licitatii inmultit cu 5 persoane egal cu 400 de credite da. Iar cum un credit este 1, 8 lei inseamna ca pentru obiectul acela sa licitat deja 720 lei. Plus ca daca tu esti castigatorul, mai platesti si pe cei 70 de lei la cat sa ajuns licitatiabig grin, insemnand un total de 790 lei. ...Acum intelegi unde e avantajul lor si dezavantajul tau?

| cosmin_3603 a răspuns:

Creditele nu ti le mai recuperezi, odata ce ai licitat duse suntwinking

| moon a răspuns:

Este abureala un PSP3 costa intre 200 400 euro, depinde de memorie