| DanielDanny a întrebat:

Unde gasesc solutie de inegrit metalul (blueing) sau cum se numeste la noi?

Stiu ca se foloseste pentru arme cand se zgarie sau decoloreaza, sau pentru piese, suruburi sa le protejeze de rugina!

Imi trebuie pentru o lanterna neagra uzată si zgariata si un briceag cu lama anotizata negru!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Innegrirea se poate face chimic, la aluminiu.

Pentru fier nu se poate folosi aceea metoda, dar sunt altele.
Prima data trebuie neutralizat /indepartat rugina de pe suprafata, dupa care se poate innegri (facut maro inchis) prin metoda de BRUNARE, adica arderea uleiului pe suprafata dorita.
Daca nu stii sau nu ai posibilitate de brunare, atunci fierul se poate vopsi cu vopsea "Titan" (negru pentru soba) care se gaseste in magazine de fieronarie, in sticlute (50-100ml). Aceasta vopsea rezista multi ani si in exterior (de exemplu pe garduri).