| Richard2003 a întrebat:

Am primit cam acum o săptămână un mail prin care cică am accesat ceva site și ei eu filmare cu mine făcând chestii și etc
Nu mi-au trimis nici o dovadă dar de atunci am mai primit 2 mail uri aproape identice de la adrese mail diferite
Eu mă gândesc că ei nu au filmări cu mine dar pot face ceva sa nu mai primesc așa mailuri?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este SCAM!
Nu raspunde si nu trimite nimic inapoi, fiidca este clasicul scam ca sa te santajeze sa platesti bani.

| NLS a răspuns:

Nu le baga in seama, e scam.

LE poti lasa mult si bine in cosul de gunoi, sa mai compari cu altele pe care o sa le primesti in viitor, dar putine sanse ca adresele sa se repete.
Nemernicii folosesc mailuri temporare.

| Richard2003 explică (pentru NLS):

Toate 3 adresele au fost diferite

| gabicoo a răspuns:

Simplu! Blochezi adresele de email respective.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Mai întâi le raportezi drept scam apoi le blochezi.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Chiar daca îs de pe mailuri diferite? Că toate 3 au adrese diferite

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Oricum ei doar încearcă să găsească o victima care sa plătească, nu?

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Raportezi și blochezi toate mailurile.

| ioana748 a răspuns:

Ai omorat pe cineva?
Nu baga in seama toate bazaconiile.

| Korkodeln a răspuns:

Eu le zic ca le dau banii, dar sa-mi trimita site-urile pe care le accesam ca am pierdut lista si ma intereseaza happy.

Astia sunt "hecarii" cei mai amarati, care cumpara liste de adrese de mail "verificate" si folosesc servicii de mass-mailing ca sa trimita la toti un text "infricosator", statistc trebuie sa gasesti unii suficient de tampiti si/sau vinovati sa raspunda si sa dea banul.

Cel mai bine e sa-i ignori si sa marchezi mailurile ca spam, ca pe viitor sa intre direct acolo, nu te osteni sa blochezi adresele, sunt spoofed, adica falsificate.

| Richard2003 explică (pentru Korkodeln):

Și de unde au mail ul meu? Gen de pe site uri unde am băgat mail?

| Korkodeln a răspuns (pentru Richard2003):

Exact, cand hackerii "sparg" un site cu inscrieri, prima miscare e sa copieze baza de date cu useri si parole, precum si detalii personale, daca site-ul a salvat si carduri in clar l-au apucat pe dracu de picior.
A doua miscare e sa foloseasca mailurile si parolele gasite pe orice alt serviciu online, de la banci la Facebook si Instagram. Aici e bataia pestelui, ca aceste conturi se vand relativ bine.
A treia miscare e "spear phising"la adresele importante, una e primesti un mail cu "vasile9642@gmail.com ai un pachet in vama" fata se "Vasile Ion, ai un pachet in vama/depozit care nu s-a putut livra la, trebuie sa platesti xxRON altfel va fi returnat..."
In sfarsit dupa ce au stors toti banii seriosi din informatiile extrase raman resturile, liste cu "10.000 de adrese de mail valide si verificate, cu nume si prenume, pentru campaniile dvs. de promovare..." care se vand cu 1. 99USD/10K si lecumpara pulifricii care fac un sablon cu portofelul lor de bitcoin sau orice altceva si baga la gramada, tot e vreun fraier care sa bage banu bine, daca nu, mai dau 1. 99USD si mai cumpara 10000 de adrese.
O baza de date de la un site e ca porcul, totul se poate folosi, nimic nu se aruncawinking

| Richard2003 explică (pentru Korkodeln):

Am primit deja vreo 4 mail uri de genul dar formulate diferite și nu îmi dau seama din care baza de date))

| Koba12345 a răspuns:

Daca e sa fie ceva serios si oficial primesti in posta reala sau te cauta direct organele competente nu e-mail. Maxim poti fi santajat sau luat de fraier