| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp am cumpărat de pe Facebook un telefon la mâna a doua.
Femeia mi-a cerut un avans in contul bancar pe care i l-am pus (pret telefon 2000 lei avans 1000 lei).
Am văzut ca tot nu ajunge si când i-am spus m-a blocat.
Ce as putea face? Oare poliția ma poate ajuta?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E clar că tipa aceea ţe-a "tras pe sfoară". Ar fi ok dacă ai mai avea convorbirile cu ea, cele în care îi spuneai că doreşti să cumperi telefonul şi mai ales cea în care ţi-a cerut să-i depui acel avans în cont. În acest fel poliţia poate face ceva. De recomandat să cumperi numai de la surse de încredere de acum încolo şi să nu-i trimiţi nici un ban înainte să-ţi primeşti produsul. Cel mai recomandat e să te întâlneşti faţă în faţă cu persoana respectivă. Ea îţi predă produsul iar tu îi predai banii pe loc.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, Politia te poate ajuta, odata ce ai istoricul comunicarii cu ea si detaliile ei bancare, cu dovada de la banca ca ai depus banii.
Mergi si fa plangere la Politie, fiindca si-a dat sigur numele real si adresa personala, la banca.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ii trimiteai banii cu posta sau ii depuneai in vreun cont de paypal sau skrill, nu se putea face nimic, dar odata depusi in contul bancar, cu reclamatie de inselatorie si cu dovada chitantei bancare, se rezolva garantat!

Bula
| Bula a răspuns:

Si tu (si multi altii) ai luat teapa.
Poti face reclamatie, dar politia nu prea se va ocupa de caz, fiind valoare mai mica decat cheltuielile ce le implica investigatiile). Doar daca vor fi mai multe reclamatii impotriva persoanei, atunci poate se vor misca - dar e mica probabilitatea.
Alta data nu mai cumpara cu plata in avans, doar cu ramburs si verificare!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Felicitari, tocmai ai spulberat orice dubiu asupra ideii ca ai putea fi proasta! Politia... scapa o gramada cu crime, cu furturi de milioane de euro, si tu crezi ca o sa iti prinda una care face gainarii de cate o mie de lei cand mai prinde cate un fraierici ca tine? Ai putea incerca sa te adresezi politiei, dar nu iti face mari sperante. Cel mai bine ai face sa mai gasesti si altii tepuiti de respectiva si sa faceti o plingere colectiva.

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa faci plangere.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Daca ai contul bancar este destul de simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti merge la politie dar. e complicat, dureaza si poate trebuie sa platesti si ceva taxe, daca e sa ajungeti in instanta.
Cand cumperi second preluarea marfii trebuie facut Personal.Nu prin posta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare cum sa te crezi în orice samsar găsit pe internet. Ai făcut pe alții cu bani, iar tu ai rămas cu golul în portofel. Trebuie sa te aștepți la chestii din astea ca doar odată cu pandemia au revenit în țară toate valorile României care, pe dincolo, se ocupau cu furatul și cine știe ce nereguli mai făceau. Plângere poți face. Pe Facebook nu exista cont anonim și chiar dacă și-a folosit alt nume, politia tot găsește.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar singura taxa pe care poate să ți-o solicite un samsar ca aceasta să plătești în avans este doar taxa pentru transport de 20-30 lei. Apoi primești telefonul, verifici coletul, plătești contravaloarea telefonului la curier, îți eliberează chitanță și asta e tot. Însă tot mai utila ideea de a te întâlni față în față.

Răspuns utilizator avertizat
| CapDeSfecla a răspuns:

Ma doare capul cand vad ca inca mai merge smecheriile astea de **** laughing si ca cineva inca mai cade in plasa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Mama prostilor e mereu gestanta, you kno'...

| CapDeSfecla a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Mai merg*

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi se pare interesant cum numai in cocine precum Romania, Spania, Africa, India etc. inca mai merg porcariile astea la asa scara inalta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, ai fi mirat la cate timpenii pun botul americanii, de exemplu. Totusi, in principiu sunt de acord cu tine iar raspunsul e unul foarte simplu - nivelul de educatie!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, sa stii, dupa ce au dat astia liber din izolare, iar sunt strazile pline de diverse. America e target pentru tech support scams venite din India, dar astea sunt prea elevate sa mearga in Romania, unde majoritatea nu stiu nici ce e ala USB dar sa urmeze pasii aia prin telefon...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi mergeau alea cu "stiu ca umbli pe site-uri de-alea" si altele. Am primit cateva emailuri de genul, am ris copios. Eu nici nu am webcam si primeam scamuri cu "lasa ca te-am vazut pe webcam ce faci" si alte cacaturi. happy

| BalonasuMeu a răspuns:

Te a pacalit