| tonyc7 a întrebat:

Care sunt avantajele pe care ti le ofera Instagram si nu ti le ofera Facebook?
Sau care sunt motivele pentru care multi tineri se concentreaza si pe Insta?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca in principiu Facebook a devenit un loc de propaganda ruseasca in ultima vreme.

| GirthD a răspuns (pentru suntserios):

Fii sincer, iti placea cum dansa zelensky acum cativa ani la televizor? laughing

| suntserios a răspuns (pentru GirthD):

Da, e un actor bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Facebook "ofera" foarte mult spam, si mai deloc continut personal, de la prieteni.
Adica pe Facebook avem cate 1000 de prieteni, dar nu le vedem pozele noi, decat daca ii cautam. Ca pe fila "noutati" vedem toate rahaturile posibile, de la fake news la reclame si postari irelevante. Numai ce am vrea sa vedem, nu.

Pe Instagram, inca vedem pozele persoanelor pe care le urmarim, si nu ne apare spam ca pe Facebook, doar o reclama la 3 postari de-ale prietenilor. De aia unii folosesc Instagram.

Eu nici pe ala nu-l folosesc, ma peesh pe tot grupul Meta.
Am inceput sa folosesc Snapchat, e fara reclame, si destul de privat.

| tonyc7 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil ti s-a dat Unfollow, de aceea nu iti apar postari de la cei care ti-au dat Unfollow. E o chestie care se practica la scara larga. Si eu am dat Unfollow unora, recunosc...

| gabicoo a răspuns:

Se concentrează pe Instagram pentru că părinții lor au, marea majoritate, conturi pe Facebook. Pe Facebook se mai și scrie și trebuie să citești, pe Instagram doar poze, filmulețe, etc.

| tonyc7 explică (pentru gabicoo):

Probl e ca pe Insta nu functioneaza mesageria. Singura cale de comunicare e commentul la postare, in cazurile rare in care se permite si ala, si bineinteles daca ti se raspunde!

| Hyperion7 a răspuns:

Nicio rețea de socializare nu are avantaje.

| tonyc7 explică (pentru Hyperion7):

Ba da, ca tine prietenii conectati intre ei, indiferent la ce distanta s-ar afla unii de altii. Plus ca poti cunoaste o multime de oameni noi. Sau chiar jumatatea.

| Hyperion7 a răspuns (pentru tonyc7):

Poate vrei sa spui că te ajuta sa acumulezi frustrări, bârfe și dușmanii.
Dar chiar și așa,"beneficiile" acestea sunt apa de ploaie pe lângă impactul pe care îl au rețelele sociale asupra creierului nostru.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu preferam Facebook pentru ca majoritatea cunoscutilor mei acolo posteaza dar in ultimul timp s-a stricat rau. Baga foarte multe reclame, sunt oamenii foarte rai gen daca intri la comentarii la o postare despre o persoana publica sau la un reel vezi foarte multe comentarii urate scrise de niste oameni care nici nu ar trebui lasati liberi pe strada. In plus imi apar postari de la aceiasi oameni desi eu nu am interactionat cu ei si am 3000 prieteni in lista

| tonyc7 explică (pentru Furnicuta000):

Si cine te pune sa bagi in seama respectivele comentarii urate?

| Koba12345 a răspuns:

Totul tine de trend, Facebook a devenit a devenit asociat mai mult cu persoanele mature, iar Insta cu tineretul.
Daca influenterii promoveaza Insta oamenii se iau dupa ei

| GirthD a răspuns:

Clout

cum ar zice americanii

Pe Facebook mai poti si scrie, IG este doar de figuri, poze etc

| andreierdna91 a răspuns:

Salutare
Exact cum spune si gabicoo, pe Facebook se scrie, de obicei si in cantitati mari, pe Instagram baza sunt pozele si videoclipurile. Attention spanul era la un moment dat de 3 secunde acum am inteles ca este la 1, 5 secunde. O postare de pe Facebook scrisa nu poate acapara atentia tinerilor in cele 1, 5 secunde pe cand o poza de pe Instagram - da. Mai este si vorba despre a face cel putin 2 lucruri simultan, asculta un video de pe Instagram cat timp mai dau 2-3 clickuri pe cine stie ce joc. Iar treaba cu conturile parintilor de pe Facebook este si ala un factor, dar mai bine spus - conturilor oamenilor 35+ ar fi mai bine spus, public care nu se potriveste in pareri si gandire cu tinerii deci ori nu interactioneaza, ori se contrazic in continuu.

| pisica2017neagra a răspuns:

Nu prea exista avantaje oferite de insta dacă mă întrebi pe mine...Am observat că cei care folosesc Facebook-ul de cele mai multe ori sunt adulți, părinți, bătrâni, mai pe scurt oamenii mai in varsta:d
Mai exista si tineri care folosesc facebookul, dar nu atat de mulți ca prin anii 2010-2017
Acum fiindcă aproape toți prietenii acestora sunt activi numai pe Instagram, nu prea are sens sa folosească Facebook-ul... Oricum, cine știe,, poate Facebook-ul o să revină la un moment dat, cine știe?