| UnchiulRamiz a întrebat:

E necesar antivirus pe telefon si adblocker? Mentionez ca citesc stiri sportive mai mult, nu accesez orice site. Banuiesc ca nu sunt in pericol sa mi se fure datele sau sa raman fara banii de pe card sau din depozit in banca? Am si asigurare facuta, platesc lunar 15 lei. Nu raspund la numere dubioase si la sms gen ca am de ridicat colet de la posta cu numar strain. Nici linkuri dubioase nu am accesat niciodata.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti fura nimeni banii daca nu intri pe link uri suspecte si daca nu iti bagi cardul prin toate scamurile.

din depozit stai sigur ca de acolo chiar nu iti fura nimeni nimic

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Dupa mine ar trebui sa primesti cerere de confirmare la orice tranzactie cu, cardul, nu inteleg de ce nu te intreaba daca o firma, magazin sau ce e, vrea sa iti ia bani de pe card, nu conteaza unde ai bagat.

Deci sa nu poata sa ia nimeni nimic fara sa primesti cerere de confirmare pe telefon sau mail.
Nu doar ca bagi tu nr card, codul de 3 cifre, numele, data expirarii si atat.

Chiar si cand cumperi tu ceva, sa primesti daca aprobi sau nu transferul.
Sa stii ca cineva ia bani din cont, nu asa cucu, pui datele si ia cat vrea cine vrea fara control.
Faptul ca bagi datele nu ar trebui sa conteze. Si Stiind ca nu ai comandat nimic de la sursa de unde ti se zice ca vine cererea de bani, nu accepti, si e okey.

Eu la eMAG ma trezesc ca au luat bani de pe card imediat ce am apasat finalizeaza comanda.
Dar daca nu eram eu?
Daca vreun angajat eMAG face din astea cu datele mele de card?
Prin alt amic poate, nu el personal. Da datele...si te trezesti ca isi cumpara ala nu stiu ce de nu stiu unde.

Cand platesti cu cardul la ENEL, iti cere si codul ala de siguranta de 4 cifre, si ti se da si cod pe sms sa=l bagi in calculator, si abia apoi enelu isi ia banii.
Ar trebui peste tot la fel.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Stai jos daca nu înțelegi comerțul online.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu conteaza, trebuie sa te intrebe banca! Ca de aia se intampla prostii.
Sigur ca daca comanzi, vei confirma imediat, deci nu e problema.
Deci nu e afectat comertul online.
Nu trebuie sa intelegi nimic, decat ca daca se solicita o suma de bani din contul tau, sa fi anuntat de suma si daca esti de acord, atat.

Si sa vezi si suma ce se cere a fi luata de pe card.
Si atunci nu mai vor exista fraude gen bagi cardul si iti ia mai mult, sau iti ia banii si nu stii cine e, etc, etc.
Nu intelegi tu masuri de securitate, pai asta am invatat si in facultatea de info la securitate, aveam curs de asta.

Mi se pare ca se numea securitatea sistemelor informatice. Si acolo ni se zicea si de banci, carduri, pescuirea datelor cardurilor, etc.

Plus daca zici ceva ca celalalt nu zice bine, explici, macar sa vada unde a gresit.
Eu si la medicina pe axa diabet le zic "nu e asa pentru ca...", ca intelege, ca nu, e alta. Sau daca nu zic eu bine vine altul si imi explica de ce, se analizeaza informatiile si se trage o concluzie.
Ca dupa aia intreaba "pai de ce nu zic bine?".

| gabicoo a răspuns:

Nu este nevoie. Google play security - antivirusul integrat în android își face treaba destul de bine. Iar pentru o mai bună securitate a navigării pe internet îți recomand Opera Browser - are VPN gratis și AdBlock inclus.

| Hyperion7 a răspuns:

AdBlock da, antivirus nu.

| 1onur a răspuns:

Salut happy UnchiuleRamiz nu știam că atâta de rău stă treaba în românia cu furturile online hackeri dar dacă situația este atât de gravă ar trebuie un antiviruz la telefon.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă nu scrie că de pe siteul respectiv ți se poate fura datele personale ești ok.

| KovacsB a răspuns:

Daca ai iphone nu este nevoie.

| andreierdna91 a răspuns:

Eu spun ca 36-38 RON cat costa un Bitdefender pentru telefon (pe an) nu e o avere.
Poti primi virusi prin email, sms, reclame (siteurile de sport sunt pline de reclame) sau chiar un Wi-fi dintr-un loc public, chiar daca este parolat (restaurante, hoteluri, parcuri).

| mariapop1577 a răspuns:

Buna. Antivirusul e inutil pentru tipul de probleme semnalate de tine (phishing). Nu iti poate fura nimeni datele bancare daca nu le dai tu acces. Cum ai zis si tu acolo, e suficient sa nu dai click pe site-uri sau linkuri dubioase. Iar pentru virusi, daca nu frecventezi siteuri ciudata, n-ai nevoie de antivirus. Vigilenta "de bun simt" e suficienta pentru majoritatea oamenilor. In schimb un adblocker te poate ajuta sa scapi de reclame inutile si mai ales de popup-uri (daca ai incercat vreodata sa vezi un film pe fsonline si ti se deschid un milion de taburi cand dai click, stii ce zic).