| joghu22 a întrebat:

Salut TPU!
Am postat un videoclip de pe tiktok pe Instagram, cu un peisaj si Instagram mi-a trimis mesajul asta "Restricted acces due to legal request". Ce naiba inseamna asta? Nu voi mai putea sa imi accesez contul?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai incercat sa incalci (sa furi) dreptul de autor a producatorului filmului.
Ai vrut sa postezi filmarea cuiva (luat de pe Tik-Tok) pe Instagram, sub numele tau, ca si cum ar fi facut de tine.

| dinaprilie a răspuns:

Algoritmul de detectie de la Instagram a constatat ca acel video apartine altcuiva, deja. Ia vezi, poti sa-ti mainaccesezi contul?

| joghu22 explică (pentru dinaprilie):

Da, pot, dar zic in timp. Imi e teama ca nu am inteles ce inseamna "legal request". Sper doar sa nu mai pot posta, sa nu se ajungă la altele.

| dinaprilie a răspuns (pentru joghu22):

Vazut si facut

| joghu22 explică (pentru dinaprilie):

Nu am inteles ce vrei sa zici

| joghu22 explică (pentru dinaprilie):

Ma refer, in cel mai rau caz imi poate bloca contul, nu? Ma speriasem ca in romana era "solicitare juridica", credeam ca ma da in judecată. Sper sa nu, am postat doar un videoclip care mi-a placut, nu era ceva obscen sau mai stiu eu ce.

| dinaprilie a răspuns (pentru joghu22):

Esti "safe". Stai linistit!

| joghu22 explică (pentru dinaprilie):

M-a speriat si cel care a scris mai sus. Nici nu stiu ce sa mai cred, nu am postat arme sau altceva ca sa intervină poliția, cum spune el

| dinaprilie a răspuns (pentru joghu22):

Da, noi oamenii avem darul de a baga batul prin gard ca sa agitam apele. Again, you are safe!

| Alverto a răspuns (pentru joghu22):

: )) Chill bro. Problema adevărată e că legal request chiar tine de legea reală. Adică dacă ai încălcat drepturile de autor, și autorul nu l-a dat spre folosință autorul te poate da in judecata daca vrea, vorbesc serios. Trebuie să citești legea privind drepturile de autor pe internet, chiar sunt de actualitate pentru că nu de puține ori a fost sa se încalce drepturile de autor de la muzica, imagini etc. Depinde din ce țară e autorul fiindcă legile sunt diferite, dar poate să treacă cu vederea, doar că și dacă autorul trece cu vederea Instagram te-a avertizat pentru că asta fac ei.

| Alverto a răspuns (pentru Alverto):

Apropo in cel mai rău caz ți se va restricționa contul, adică nu vei mai avea acces o perioada limitata sau nelimitată la el.

| joghu22 explică (pentru Alverto):

Eu am sters videoclipul imediat.

| joghu22 explică (pentru Alverto):

Mai bine sa mi se restricționeze

| Alverto a răspuns:

Vezi că te caută politia, ai pus-o rau cu cei de la Instagram

| joghu22 explică (pentru Alverto):

Vorbești serios sau? Eu doar am pus un videoclip cu ce mi-a placut, nu era ceva care sa deranjeze.