| nashu40 a întrebat:

Vă salut, prieteni!
Am o problemă mare cu cineva care mă urmărește în permanență pe internet, pe toate mediile de socializare și îmi urmărește chiar și telefonul. Acel cineva colaborează cu un băiat care repară telefoane și se ocupă și cu chestii mai...ciudate, cum ar fi spart conturi.
Pe internet mă urmărește pe toate mediile de socializare pe care le folosesc. Am intrat la setările de securitate de pe Facebook de exemplu, am activat tot ce se putea activa pentru apărare, am schimbat parola cu una foarte complicată, dar respectivul tot a reușit să-mi spargă contul. Într-o seară am vrut să intru pe contul meu și mi s-a comunicat de la ei că nu pot intra deoarece contul este temporar blocat dându-mi ca motivație faptul că cineva mi-a spart contul. Pare SF, dar nu este.
Prin telefon, adică prin numărul de telefon, e și mai rău. Nu știu cum face dar poate să mă urmărească unde sunt și, mai mult decât atât, poate afla absolut tot ce am accesat eu. Mi-a spus unde am intrat, ce comenzi am făcut pe internet, ce mesaje am scris... Cum poate face așa ceva? Ce softuri folosește? Sau ce metode?
Da, e halucinant, dar e absolut real.
Cum mă pot apăra de așa ceva? Aș dori sfaturi utile, practice. Sfatul de a merge la poliție nu îl văd util.
Dacă cineva s-a mai confruntat cu așa ceva, rog ajutor

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Fa-ti o adresa noua de email de pe laptop sau PC. Reseteaza-ti telefonul la setarile din fabrica si inregistreza-te pe el cu noua adresa de email. Sterge-ti toate conturile de pe retelele de socializare si fa-ti alte conturi cu noua adresa de email.

N.B. Sa nu ai incredere in nimeni in mediul online.

| mastadont a răspuns:

Probabil ți-a instalat vreun key logger sau ceva care verifică fiecare acțiune a dispozitivului. Formateazăți în primul rând computerul și telefonul și șterge tot ce ai, nu mai fă back up. Apoi, făți alte conturi pe rețelele pe care le frecventezi și mai ales cont nou de email cu parole unice.

| ioana748 a răspuns:

Comporta te ca si cand nu exista.
Alta solutie nu exista.
Sau termina te in cap ceea ce isi si doreste probabil.
Toate cele bune,
Seara linistita ❤️

| Lupică27 a răspuns:

Asta e clar caz de mers la politie, dar daca nu vrei ar trebui sa urmezi sfatul lui gabicoo

| mont a răspuns:

E clar ca a instalat troieni pe telefonul/calculatorul tau. E și ilegal dar oricum trebuie luate masuri informatice. Nu ai prieteni/cunoștințe care sa se priceapă la devirusări/resetari/reinstalari?

| Alex765431 a răspuns:

Eu zic că poate ţi-a instalat ceva aplicaţie pe telefon, te poate urmări prin ea. Eu zic să iei la rând tot telefonul, să îl verifici şi să îţi faci o nouă adresa de email. Mai poţi anunţă pe cineva care te poate ajută, mergi la un service de telefoane, caută pe meu tutoriale care te ajută. Baftă!