| Subasa a întrebat:

Am 13 ani m-am apucat de sală de 3 luni si am aflat ca pot sa raman pitic am 170, aș vrea să ma las, daca ma las o să mi se refacă cresterea la loc?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai deja prea mult la 13 ani. Nu inseamna ca esti pitic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cresterea in innaltime este genetica nu are nici o legatura cu sala.

| Lupică27 a răspuns:

Calumea, la 16 te insori si la 20 iesi la pensie.

Răspuns utilizator avertizat
| Korkodeln a răspuns:

Cresterea in inaltime e determinata genetic, DAR poate fi influentata de efortul putering in mod permanent care poate duce la osificarea prematura a scheletului. In general creasterea continua pana la 17-18 ani unde atingi inaltimea maxima.
Antrenorul de la sala, daca nu e o mizerie, ar trebui sa iti poata face un program specializat pentru varsta asta, dar daca te apuci sa ridici bare de 60-70Kg de acum poti avea probleme.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Korkodeln):

Poate afecta cresterea doar in cazul accidentarilor in care repetarile sunt executate gresit, cu greutati pe care nu le poate duce.
Daca face totul corect, nu o sa fie probleme asa cum spun toti, ca iti strivesc oasele, ca taseaza coloana, ca ai oase crude laughing Calmati-va nebunilor, oasele corpului uman chiar si la copii sunt facute sa tina presiuni de sute de kg, daca nu tone. Ca ridici tu 30 de kile nu o sa se intample nimic laughing

| Korkodeln a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Te rog sa nu ne faci nebuni ca nu suntem colegi de clasa, de aia am scris ca iti trebuie program special pentru varsta respectiva si evitate exagerarile, copii sunt entuziasti si nu stiu sa se opreasca uneori. De asemenea daca exagerezi poti avea accidente.