| vldxdin48 a întrebat:

Am 14 ani,1, 84 inaltime si 65 de kilograme si as vrea sa merg la sala si nu stiu daca e bine de la aceasta varsta sa ma apuc de sala. Funda cine imi spune si mie ce trebuie sa fac.Va rog urgent.

Răspuns Câştigător
| Bellatores a răspuns:

Nu,oasele sunt inca fragede, daca te vei duce la sala exista riscul de a te cocosa, la inaltimea ta(si eu am tot cam asa), eu te sfatuiesc sa faci cu niste greutati mici (pana in 5 kg), sa alergi si sa faci flotari(iti dezvolta bratele si pectorali)..pana la varsta de 18 ani nu e recomandat sa mergi la sala, dar daca vrei sa pui ceva pe tine.fa-i ce ti-am recomandat si vei vedea diferenta!big grin

| dracu14 a răspuns (pentru Bellatores):

Ce antrenament de tot....ai idee macar cum se creste masa musculara? cu antrenamentul ala o sa faca progrese cand o sa-mi vad eu ceafa
nu exista nici un risc de a te cocosa sau de ati opri cresterea, fac un an de cand ridic greutati si nu m-am cocosat si nici nu m-am oprit din crestere
toti stiti sa dati sfaturi desi nu ati mers in viata voastra la sala

| Bellatores a răspuns (pentru dracu14):

Nu pe bune, sti tu ca nu am fost eu la sala?

| dracu14 a răspuns (pentru Bellatores):

Dupa sfaturi asa se vede

| Bellatores a răspuns (pentru dracu14):

Eu urmez sfatul specialistului daca tu vrei sa faci dupa ureche, n-ai de ales!big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bellatores):

Brate = biceps, triceps, antebrat

flotarile lucreaza doar tricepsul, si nici ala suficient.

Daca mai punem si umerii la socoteala, care sunt ft importanti => ai nevoie de mai multe exercitii decat flotari pentru brate.

Si flotarile nici macar nu lucreaza tot pieptul happy

Si esti amuzant cu 5 kg, eu la 16 ani am fost la sala si am lucrat cu mai mult si ca sa vezi, nu sunt cocosat deloc.

| dracu14 a răspuns (pentru Bellatores):

Ce specialist? nea vasile de la 2? pentru cresterea in masa musculara e nevoie de mult mai mult decat flotari si exercitii cu gantere de kg
in primul rand o alimentatie bogata in proteine
in al doilea rand un antrenament corect, de 3 ori pe saptamana antrenand o grupa de muschi o singura data pe saptamana
in al treilea rand 5kg si flotari sunt inutile, la sala lucrezi cu aparatura si iti poti antrena fiecare grupa de muschi si ajungi sa lucrezi si cu 15kg pe gantera
in al patrulea rand si cu un antrenament corect si alimentatie corecta masa musculara abia creste
cu flotari si gantere de 5kg o sa faca progrese in 20 de ani
ce specialist e ala eu nu stiu dar cred ca si-a batut joc de tine

| GrigMatei a răspuns (pentru Bellatores):

Ce "specialist" ti-a zis asta? Omu nu pateste absolut nimic rau daca se duce la sala. Daca nu stii cu ce se mananca sportul asta nu te mai baga, boss.Sa faca alergari si flotari pentru masa? Poti sa faci tu asta si ne zici si noua peste cateva luni ce progrese ai facut.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Bellatores):

Eu inainte de a ma apuca de sala ghici ce aveam cocoasa! si ca sa vezi ca prin minune dupa ceva timp am redresato facand exercitiile corect. Deci nu este nici o problema sa se apuce de sala atata timp cat face exercitiile corect nu are ce pati.

| bogdan1808 a răspuns (pentru dracu14):

Sunt de acord cu tinehappy.Dar nu ai ce sa le faci. Daca ei considera ca "nu mai cresc" treaba lor.
Si eu practic haltere si cum zici tu nu am patit nimic.

| Bellatores a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu acum, mai asteapta cativa ani!happy

| Bellatores a răspuns (pentru dracu14):

Nu fi atat de sigur, eu intr-un an am lucrat asa, plus o haltera de 20, si am masa musculara.happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bellatores):

De ce sa astept? Sigur pentru mine era raspunsul asta?

| Bellatores a răspuns (pentru Cosmin86):

Spuneai ca nu esti cocosat iar eu am zis ca nu Incahappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bellatores):

Am 26 de ani, au trecut 10 ani de atunci. Cati ani sa mai astept? Daca faci un exercitiu corect ( ceea ce e destul de greu de facut ) nu ai de ce sa-ti faci griji.

22 răspunsuri:
| DeidaraXR1 a răspuns:

Poti sa faci sala si acasa. In primul rand ai grija ce mananci si in al doilea rand poti merge pe jos pana la scoala. Eu asa fac si ma mentin la aceeasi greutate(55 kg) si sunt deoseama cu tine.

| vldxdin48 explică (pentru DeidaraXR1):

Merci pentru raspuns.Chestia cu scoala nu merge pentru ca stau la 1 minut de ea.Dar oricum merci pentru raspuns

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru vldxdin48):

Ai putea sa practici mersul pe bicicleta. Acum 2 ani aveam o gasca cu care mergeam prin tot orasul cu bicicleta in weekenduri, cateodata mai ieseam si din oraswinking. Stau in Iasi.

| Serban147 a răspuns:

Nu pentru ca oasele unui minor intre major sunt foarte fragete si poateti rupi un os de exemplu un prieten s-a dus la sala de la 14 ani si sia rupt o mana deci te sfatuies cam pe la 16-17 ani

| GrigMatei a răspuns (pentru Serban147):

Prietenul tau cred ca se credea Jay Cutler.

| shinelikeastar a răspuns:

Ai inaltimea perfecta! Du-te baga mare ..Bafta!

| bogdan1808 a răspuns:

Sal!
Eu practic haltere de ceva vreme si am doar 13 ani..Multa lume spune ca nu mai cresti sau chestii de genul asta.
Nu sunt de aceeasi parere.Am in jur de 1 an de cand practic acest sport si nu m-a afectat cu nimic.
Poti merge la sala fara probleme..Nu vei pati nimic. Daca ceilalti au o alta parere e treaba lor. Sper sa te decizitongue.

| Curcanulroz3838 a răspuns:

Buna! Nu cred ca ar fi indicat sa mergi la sala la o varsta destul de frageda. Inceraca mai intai cu o dieta simpla, renunta la dulciuri sau la mancarurile grase. Sa nu fii complexat/a.