| Gimmy97 a întrebat:

Am 15 ani si 1, 68
Mama are 1, 65 si tata 1, 69
Mentionez ca fac sport in fiecare zi si mananc sanatos.
Credeti ca as putea atinge 1, 75?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Stai linistit ca o sa cresti. Eu la 15 ani aveam 1, 55 cred. Acum am 1, 70 la 22 de ani. Oricum poti sa controlezi foarte mult cresterea in inaltime prin exercitii specifice, precum - https://bit.ly/2PARTc7, nutritie, si sport mult. Chiar poti sa ajuti mult.

| Sn4k3 a răspuns:

E posibil.

| Lioana a răspuns:

Copiii de obicei cresc mai inalti decat parintii, deci e posibil.

| GdX a răspuns:

Da. Vei ajunge. Poti ajunge si la 1.80. Baietii cresc pana pe la 18-20 de ani, mai lent dar cresc.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ceva sanse sunt. Poate nu chiar 1.75 dar 1.72-1.73 aproape sigur. 1.68 la 15 ani e o inaltime absolut normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creșterea devine mai lentă de la 16 ani, dar nu este imposibil să ajungi la 1, 75.
Cu o alimentație echilibrată și un stil de viață sănătos multe lucruri sunt posibile. Factorul genetic este un impediment, dar nu este imposibil să crești 7 cm în câțiva ani (sunt persoane care se dezvoltă lent, dar continuu).

| heracles a răspuns:

Vei creste, vei creste, baietii cresc pana la varsta de 25 de ani fetele pana la 18-20, am un caz in randul rudelor mele, copilul lor are 15 ani face baschet de la varsta de 10 ani si a ajuns la 1, 96 tacs-o are 1, 75 dar acum nu cred ca mai are 1, 75, pentru ca cu cat inaintezi in varsta incepi sa scazi in inaltime, dar tacs-o avea 1, 75 la varsta de 25 de ani, iar masa nici ea nu este foarte inalta 1, 75 sau 1, 77, 2 cm mai inalta ca tacs-o, deci daca el are la 15 ani 1, 96 daca se va mai tine de baschet cu siguranta va ajunge la 2 m. sportul in general te inalta mai ales sporturile in care trebuie sa te intinzi pentru ca prin intinderi cartilajele de crestere sunt stimulate in asa fel in cat pana la varsta de 25 de ani cand cartilajele se inchid, poti creste in inaltime.Am mai citit pe aici ca inaltimea este determinata genetic si cu asta basta, da bine inteles si genele au rolul lor, daca nu ai face sport bine inteles ca nu vai asjunge la inaltimi deosebite daca parintii tai ar fi avut 1, 80 si tu nu ai face nici un sport, vei ajunge si tu la 1, 80 sau cu catva cm in plus 1, 83 datorita informatilor genetice care le-ai mostenit de la parintii tai, dar daca ai face sport cu siguranta ai fi ajuns la 2 m, poate 2 m si ceva, pentru ca intervine stimularea cartilajelor de crestere, ca si cu forta de altfel daca tact-o a fost un slabanog asta nu inseamna ca asa vei fi si tu, muschii sunt acolo trebuie doar stimulati, si chiar daca te apuci si la 25 de ani sau 35 sau 40 de ani sa faci ceva exercitii de forta musculatura se va imbunatatii.Pentru ca muschii sunt independenti(partial), nu depinde de geneticul parintilor tai,bine inteles ca forma muschilor este determinata de genetic, unii ai muschii mai lungi altii mai scurti, unii mai lati, altii mai subtiri, aici este vb de genetic, insa dezvoltarea lor este independenta din punct de vedere genetic, deci chiar daca te apuci si la varsta de 30 de ani de sala, ti se va dezvolta.