| devil2279 a întrebat:

Am facut cross ( alergare) de duminica pana azi a cate 3, 5 km fiecare. In primele 2 zile scoateam limba de un cot afara dupa prima jumate de km si ma durea foarte tare in stanga si in dreapta in zona abdominala ca altfel alerg si 10 km, in fine inainte aveam suflu dar nu am mai facut de vreo 3 luni si mi l'am pierdut dar inainte nu ma durea asa tare. Am facut si azi si nu am obosit asa tare (mi-am mai revenit) dar tot ma durea burta acolo, ma omora, simteam ca pocneste ceva in mine din ambele parti, cand ma tineam cu o mana de burta nu ma mai durea atat.
Ce sa fac sa nu ma mai doara? E ceva in neregula cu mine? Cum sa respir sa rezist mai mult?

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Odata nu manca cu 3 ore inainte de alergare. Hidrateaza-te bine.

Incearca sa alergi mai usor la inceput. Totul trebuie luat treptat. Incepi cu un km azi usurel. Maine 2km. Poimaine 2km putin mai tare. In timp de vei obisnui si durerea va disparea. Nu are rost sa continui sa fortezi cand apare durerea aia. Te opresti iei o pauza pana iti trece apoi continui USOR.

Răspuns utilizator avertizat
| Nickname1890 a răspuns (pentru devil2279):

Inteleg mentalitatea si este bine ca gandesti asa, dar sa te opresti cand te doare nu inseamna sa renunti.

Trebuie sa te cunosti si sa o iei treptat. Nu poti sa alergi din prima un maraton intreg, intelegi ce vreau sa zic? Trebuie sa o iei usor, iar cand te doare este indicat sa te opresti este semnul de alarma pe care corpul ti-l da ca "nu mai poate" Pe masura ce te antrenezi, nu o sa mai simti durerea aia. Decat sa continui chinuit mai bine faci pauza un minut si continui dupa aia. Avand in vedere ca vrei sa-ti dezvolti rezistenta aerobica, mai ales la inceput nu e problema daca faci o pauza mica. Mai intai trebuie sa iti adaptezi corpul la un efort cu care pana acum nu era obisnuit (alergarea) si abia apoi o sa poti sa maresti volumul si intensitatea.

Si asigura-te ca respiri corect cand alergiwinking

| djadedjade a răspuns:

Cred ca te doare splina, din cauza efortului incearca sa alergi mai incet si mai putin dar la perioade stabilite pentru ca, corpul tau sa se adapteze...Incearca cu distante din ce in ce mai mari!

| BiscuiteleSăăltăreţţţ a răspuns:

Paii te doare pentru'. ca nu ai mai alergat de mult :*, dar cu timpul o sa-ti revi [si eu am facut judo timp de 4 ani [m-am lasat de vreo jumate de an] si m-am apucat si de fumat. nu mai pot sa fac nici jumatate din ceea ce faceam inainte laughing fara sa ma doara in zona abdominala si sa obosesc], si nu, nu-i ceva in neregula cu tine... Si nu te chinui sa respiriii intr-un anumit mod, incearca sa te relaxezi si sa mentii un ritm al respiratiei constat, nu conteaza daca respirii pe nas sau pe gura big grin.