| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Am o gantera de 8-10 kg si daca o ridic nu mai cresc am 13 ani si 1.56 inaltime Fundita!

Răspuns Câştigător
| DuzzyDrey a răspuns:

oh go on In niciun caz, doar daca o ridici deasupra capului, in rest nu, daca ai de gand sa faci exercitii cu ea, poti sa faci flexii, impins etc dar sa nu te fortezi sa o ridici deaspura capului deoarece face presiune pe coloana( nu mai bine astepti tu 2-3 ani si dupa tragi de greutatii)?

| JohnnyBi a răspuns (pentru DuzzyDrey):

In niciun caz ce zici tu acolo are vreun sens. Ia-te de mana cu asta care a pus afirmatia, ca intrebare nu e ca ii lipseste "?" si la scoala cu voi. Acolo invatati sa folositi virgula si punctul. Si tu poti participa si la orele de biologie unde inveti ca presiune pe coloana pui ridicand greutati in ORICE pozitie VERTICALA a corpului. Adica, pe intelesul tau, nu conteaza CUM o ridici, ideea e sa stai in pozitie verticala ca presiunea pe vertebre sa se simta; ca atunci cand faci genoflexiuni cu bara in spate, bara nu o duci deasupra capului, si presiunea se exercita conform legilor fizicii. Si vezi ca greutate nu se scrie cu 2 "i" in limba romana in niciun caz

| DuzzyDrey a răspuns (pentru JohnnyBi):

"analfabetion" dai tu pe la scl ca vad ca iti place mult acolo si mai taci, "?" am pus ca intrebare pentru. funda, dar nah ca orice om care n-are treaba te bagi tu repede. si ce spui tu acolo e un Bullshit ca sa zic asa=> de ce? deoarece ca sa pui haltera pe spate o ridici de asupra capului si face presiune pe coloana(chit ca o tii pe spate) dar daca faci PUR SI SIMPLU flexii cu ea sau dif. exercitii ce nu necesita trecerea (gantere-haltere) de Fata nu iti face probleme cu coloana documenteaza-te pe siteuri unde oamenii aia chiar stiu ce zic

| JohnnyBi a răspuns (pentru DuzzyDrey):

La tine nu e problema ca nu intelegi, tu esti prost. du-te tu pe site-urile tale in care aflii ca "daca pui haltera peste cap faci presiune pe coloana" si o sa ajungi undeva... oriunde dar nu la o facultate cu profil sportiv. decat sa te certi ca prostul mai bine te duci la tanti profesoara de biologie ca stie dansa destula anatomie sa iti explice, ca nu conteaza unde tii greutatea aia, cat timp tu stai in plan vertical, pune presiune asupra coloanei. Cauta indreptari cu haltera, exercitii de trapez cu haltera. in amandoua cazurile greutatea e la nivelul BAZINULUI si presiune pe vertebre exista, SI NU RIDICI NIMIC DEASUPRA CAPULUI, care la tine are functia de umbrela sa nu iti ploua in gat

| DuzzyDrey a răspuns (pentru JohnnyBi):

Prost esti tu din cate vad tu imi vorbesti de haltera, wow baiatu a zis ca are gantera si nici gantera si nici haltera nu fac presiune mare pe coloana incat sa iti stagneze cresterea daca nu o ridici deasupra fetei(capului) da nah, ce sa-i fac unui copil de 13 ani care are chef de ceartaoh go on

| JohnnyBi a răspuns (pentru DuzzyDrey):

Mai petarda tu nu intelegi ca ce zici tu de deasupra fetei e eronat, chiar atat de prost poti fi sa iti trebuiasca traducator?

| DuzzyDrey a răspuns (pentru JohnnyBi):

Http://hunkbody.ro/......altime/... si taci odata si daca mai vrei iti arat inca 1000 de siteuri si profesionistii care sustin idea asta si punct. gata daca vrei sa o tii pe a ta tine-o

10 răspunsuri:
| AlExAlExAnDrU explică:

Pai am mai rididicat 3-5 kg dar acum am trecut la 9 kg atata are

| AlExAlExAnDrU explică:

Gata! Am facut si jony e bun

| luck96 a răspuns:

Destul de mult pentru fizicul tau, ar trebui sa incepi cu 3 kg, o sa vezi ca daca faci asa mult, cea de 10kg o sa ti sa para mai usoara insa nu este bine sa incepi direct cu greu, o sa obosesti repede si nu rezolvi nimica. Dar asta nu inseamna ca nu mai cresti, doar iti fortezi spatele (coloana) si oasele degeaba, gen halterofili care o sa aiba de suferit la batranete.

| AsMuTT a răspuns:

Salut alex fi atent daca rea 8-10 kg nu-i nimic doar sa le ridici pana la piept ca nu patesti nimic asa am facut si eu la lupte liberewinking fundita