| Deniissel a întrebat:

Am o intrebare. Daca esti copil, ai avea voie sa iti cumperi/sa iti cumpere parintii tai un pistol airsoft si sa te joci cu el in curte

6 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

E cam periculos

| mODIN a răspuns:

Da, dar e important sa o folosesti doar in curte. Pe proprietate privata, din cate stiu, poti trage si cu agheul, nu are nimic.

Nu mai stiu exact legislatia, ca au trecut cativa ani de cand m-am informat pe tema asta, dar stiu 100% sigur ca la tine in curte poti folosi fara nici un fel de aviz arme are lanseaza proiectielel cu arc sau incarcate cu pompa. Imi amintesc vag ca erau niste reglementari legate de cele cu CO2.

| ioana748 a răspuns:

Da,ai voie.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar fi mai bun un pistol cu apă sau un simplu pistol de jucărie.

| Corina64 a răspuns:

Atâta timp cat este o replică sau nu este real da. Dacă vorbim de o armă adevărată nici tu nici părinții tăi nu o pot deține decât după ce obții un permis pentru armă. Momentan ești mic și nu poți obține acel permis, poți face asta când o să ai vârsta potrivita. Un pistol nu e de joacă.