| cristynaGoldenRose a întrebat:

Am probleme cu spatele si nu prea merg drept! ce exercitii trebuie sa fac ca sa nu mai am probleme cu spatele pentru ca ma doare citeodata 1! VA rog mult indicatii etc! Fundaa

Răspuns Câştigător
| Vampirutza a răspuns:

1. Stai intins pe spate, pe o saltea, nu direct pe podea, cu genunchii indoiti si talpile fixate pe sol, iar spatele nu-l tine incordat. Ridica-te usor pe calcaie. Repeta miscarea de cinci ori.
2. Din culcat pe burta, in sprijinit pe coate, antebrate si palme, impingi in punctele de sprijin si extinzi mult spatele. O varianta este extensia coloanei vertebrale din sezand pe burta, simultan cu miscarea de indepartare laterala a bratelor si revenirea lor.
3. Stai cu picioarele departate pana la nivelul umerilor. Pui mainile pe umeri si rasucesti lent, spre dreapta, tot corpul. Apoi spre stanga. Dar talpile vor ramane in acelasi loc.
4. Stai cu picioarele departate la nivelul umerilor si ridici lejer mana dreapta in sus, iar pe cea stanga o lasi sa coboare usor pe langa corp. Repeti exercitiul si cu mana stanga. Te ridici pe varful picioarelor, ca si cum ai vrea sa te sprijini cu degetele de tavan. Revii cu mainile pe langa corp in pozitia de drepti.
5. Stai pe un scaun. Tine un genunchi la piept. Ridica celalalt picior la nivelul sezutului scaunului, cu genunchiul drept si degetele de la picioare indreptate in sus. Stai in aceasta pozitie cateva secunde si schimba picioarele.
6. Poti incerca de asemenea sa faci podul. Stai intins pe podea pe spate. Arcuieste spatele si sprijina-ti greutatea corpului pe calcaie si umeri tinand capul ridicat de la podea. Pastreaza-ti aceasta pozitie timp de cateva secunde si apoi creste treptat durata pana la doua minute.

Si sa inoti ajuta foarte mult.
Sper ca te-am ajutatwinking.

6 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

E posibil sa ai scolioza(probleme la coloana). Du-te la un control la medic si vezi ce-ti zice. Si vezi ce iti recomanda. exercitii, sport, inot, etc.

| rousz a răspuns:

Innotul face binewinkingsi eu am probleme cu, coloana si urasc innotul deci am incercat fel si fel de unguente si pastile! ai grija de tine

| AndruCriistina a răspuns:

Pai uite cristina cred ca asa te cheama, deci fii atenta in primul rand poti face aerobic sau mai ales sa faci in fiecare dimineata exercitii, sa folosesti vreo crema de spate, sa iti faci mereu baie/dus cu apa un pic calda adica mai bine spun un pic fierbinte....Si mai ales cand te culci pune-ti o perna sub spatele tau sau ceva cald acolo

| viorel70 a răspuns:

Puneti un rucsac/geanta in spate si baga in ea(in rucsac) multe carti sau haine grele si te plimbi prin casa cu ea vreo 10 min pe zi si gata iti trece big grin

| Mariucaaa a răspuns:

Mergi prin casa cu o carte pe cap happy

| bobi201 a răspuns:

Incearca sa stai intinsa pe o saltea sau incearca sa sa faci niste abdomene dar cu genunchi ridicati.