| b0denN a întrebat:

As dori sa ma apuc de sala, adica sa fac toata vara sala... cu ce ar trebui sa ma apuc mai intai?
As cam dori sa fac bratul, abodomenul si pieptul. picioare nu prea ma intereseaza
Si un program cu pauzele, mersi, funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Si ce vrei sa obtii dupa doar o vara de sala? Fix 0 cm in plus.

Muschii se fac in ani de zile, nu intr-o vara.

"cu ce ar trebui sa ma apuc mai intai", cu un program ca lumea, in care lucrezi tot corpul in mod egal ( daca nu lucrezi picioarele sau spatele o sa arati PENIBIL, o sa-ti fie rusine cu tine ) si obective pe termen lung ( gen 3 ani macar, nu 3 luni amarate )

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Mai intai te apuci sa citesti tot ce ar trebui sa stie un incepator despre bodybuilding
Dar tine cont ca sala nu e pentru 3 luni, n-o sa faci nimic intr-o vara, o sa iei 4-5 kg de muschi si cam atat

| Wehes a răspuns:

Sala 3 luni = o rezultate, nesemnificative.
Sala 3 ani = rezultate vizibile si destul de maricele.
Asta e cu mersu ila de 3 luni.
Cat despre ce vrei tu sa lucrezi, la sala lucrezi tot corpul nu 2-3 grupe.
Daca te apuci de sala, te apuci pe termen lung ( ani ) altfel nu prea are rost.

| kbxftw a răspuns:

Să nu vrei să lucrezi picioarele e ca şi cum ai vrea să faci o casă fără fundaţie.
Corpul se lucrează de jos în sus, nu invers!
Oricum în 3 luni nu obţii rezultate.

| VladButaciu a răspuns:

Pai ar trebui sa faci pe zile si seri, adica

Ziua 1: (Piept, Biceps, Triceps)
Ziua 2: ( Spate, Umeri, trapezi )
Ziua 3: ( Abdomene si ce mai vrei tu pe langa)

Cred ca sti sa faci niste exerciti la fiecare a cate 4-5 seri fiecare exercitiu minim 8 repetari de exemplu faci la piept impins cu bara 4 seri 10 repetari apoi faci alt exercitiu sa zicem fluturi iar asa 4 seri 10 repetari te descurci tongue Funda?big grin

| VladButaciu a răspuns:

Pazuele incearca sa le faci cat mai scurte cam 1 minut intre seri si vreo 2 maxim 5 intre exerciti tongue am uitat sa precizez

| anonimuIndragostit a răspuns:

Buna daca vrei sa faci numai bicesp sitrecp pietp si abdomen iti recomand sa faci seri de cate 4 acate 10 ridicari si in timpul pauzei sa dai cu pumnul in sac