| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Ati fi de acord cu introducerea educatiei nutritionale in scoli?

Răspuns Câştigător
| Cinic a răspuns:

Nici una si nici alta. Atata timp cat folosesc un produs si nu devin eu insumi un produs. Ca sa iti dau un exemplu concret, toate aplicatiile de social media folosec algoritmi ft sofisticati pentru a te face dependent de platforma repectiva. Mai mult de atat au angajati cei mai buni sociologi si psihologi cu acelasi motiv, de a te face dependent. Sau un alt exemplu, campaniile de coca cola. Pt sarbatorile de iarna coca cola isi dubleaza bugetul alocat publicitatii. Sunt prezentati copii care sunt fericiti si au o viata ideala cu sloganuri de tip " savureaza fericirea" pentru a introduce in subconstientul copilului ca nu poate fii fericit s-au implinit daca nu consuma regulat acel suc. Un alt exemplu ar fi iphone. Iphone este notoriu pentru faptul ca este extrem de dificil si de scump in ceea ce priveste inlocuirea si repararea pieselor defecte.

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur, de ce nu. Doar că părinții îi hrănesc pe copii, nu vad eu un copil de 10 ani sa se impună în meniul familiei.

Da hai sa rezolvam mai întâi educația sexuală.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, s-ar putea integra ori in "stiintele naturii", ori in orele de educatie fizica.
Dar cred ca varsta pentru asa ceva ar fi 14+, altfel nu vor intelege si nu vor aplica nimic copiii.

| Cinic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu cred ca ar trebui sa inceapa educatie nutritionala inca de la clasa 1. Copii sunt foarte receptibili la imagini. Este simplu. Intr-un video le-as arata un copil care merge pe bicicleta, alearga, mananca sanatos si socializeaza cu alti copii pe afara. Intr-un alt video le-as arata un copil gras care gafie si cand merge si care nu poate sa alerge nici doi pasi pentru ca nu mai are oxigen. Si le-as arata ca acel copil obez se indoapa cu mcdonalds si coca cola. Dar asta nu o sa se intample niciodata pentru ca corporatiile gigantice care produc mancare nesanatoasa sponsorizeaza oameni politici care dau legi. Tu cum crezi ca a aparut " body positivity"?! Urmareste cine sta in spatele acestor campanii si te vei convinge de unul singur. Nici macar nu trebuie sa recurgi la alternative news, un search simplu pe Youtube te va ajuta. Body positivity ar trebui sa fie despre oamenii care din pacate sunt imobilizati sau poate nu au o mana sau un picior sau poate au suferit niste rani atat de grave incat aspectul lor fizic este total diferit de normele standard de frumusete. Cati astfel de oameni vezi in campaniile publicitare?! Zero in comparatie cu promovarea obezitatii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cinic):

Copilul de clasa 1 nu isi face singur meniul.
In schimb, un copil de clasa 1 il va arata cu degetul pe obezul clasei, care probabil are deja dereglari hormonale si e cu un pas in diabet, din cauza geneticului si al familiei care nu gateste ceea ce trebuie.
Rezultatul "educatiei" la clasa 1 ar fi bully pentru grasul clasei, nu sanatate.
Copiii de clasa 1 nu gatesc, nu merg la sala si nici nu au probleme de sedentarism, nu ai de ce sa le vorbesti despre problemele adultilor.

| Cinic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Are foarte mult sens ce ai spus. Sincer este greu sa gasesc un contra argument. Dar macar ar putea fi gasita o cale de mijloc. Clase de nutritie si clase de anti bulling. Ceva, cumva se poate face daca se vrea.

| doctorandus a răspuns:

Lol. Eu am citit o carte de nutritie scrisa de un profesor universitar foarte citat. Ce am retinut din ea: mananca variat. Sigur, profesorul a dat o groaza de sfaturi bune si a destramat multe mituri. Dar aia e esentialul din carte. A, da: si nu deveni ridicol. Ca multi din cei care dau sfaturi nutritionale sunt scrantiti. https://ro.wikisource.org/......C4%83ranul

| gabicoo a răspuns:

Și la ce ar ajuta? Degeaba te chinui să îi înveți ceva la școală dacă părinții îi duc și îi îndoapă cu shaorma sau comandă pentru acasă pizza și alte nenorociri.

| Cinic a răspuns (pentru gabicoo):

Va ajua foarte mult! Daca tinerii au fost spalati pe creier de woke culture si de feminism, cu siguranta pot macar sa constientizeze pe viitor ca hrana sanatoasa este vitala pentru organism. Daca ar fi promovata peste tot la fel ca woke culture si neo liberalismul, garantat in viitor vei vedea tineri mai sanatosi fizic si mental. Gandeste-te ca sunt tinere care cred in "patriarhat". Si cand le arati dovezi pe baza de cifre, statistici si istorie vei fii facut misogin sau înapoiat. Spune-mi cate manifestatii pe strazi vezi pentru milioanele de soldati rusi si ucrainieni morti care au decedat in cele mai oribile conditii?! Copii de 20 si ceva de ani sau bunici de 60+ sunt obligati si fortati sa moara pentru ambitiile si jocurile de putere dintre nato si rusia. Dar in acelasi timp vezi sute de manifestatii pro palestina, pro lgbt, pro feminism. Lumea nu realizeaza ca intodeauna clasa de mijloc a fost abuzata de catre conducatori. Si femeile si barbatii au avut si au o viata ft grea. Un batbat trebuia sa munceasca ca un sclav 12 ore pe zi in niste conditii oribile si sa participe la razboaie inutile. O femeie trebuia sa nasca un copil fara nici cel mai mic ajutor medical. Nu a existat niciodata un patriarhat dar exista mari corporatii care imping o agenda murdara care are scopul de a ne face consumatori avizi, izolati si bolnavi.

| suntserios a răspuns (pentru Cinic):

Tu: Huooo corporatii.
Tot tu scriind de pe un laptop făcut de o mare corporație, folosind un telefon făcut de o mare corporație și folosind netul oferit de o mare corporație. Ipocrizie sau prostie?

| suntserios a răspuns (pentru Cinic):

Irelevant răspunsul tău. Folosești zi de zi produsele marilor corporații care ți au ușurat viața. Deci ești un ipocrit. Simplu.

| KovacsB a răspuns (pentru Cinic):

N-ai cu cine, este doar un batranel rautacios cu idei fixe din epoca de aur.

| Cinic a răspuns (pentru suntserios):

Iti respect opinia. Dar este ca si cum l-ai face ipocrit pe un iubitor de animale care consuma carne. Adopta caini si pisici sau poate este cioban dar mananca carne de oaie si consuma lapte.

| suntserios a răspuns (pentru Cinic):

Carnea e esențială pentru a trai.
Laptopul tau, telefonul și internetul sunt niste mofturi pe care tu le folosești sa te distrezi si in timpul așa sa ne explici noua cât se rai sunt aia care ți au făcut laptopul și telefonul.

| Cinic a răspuns (pentru suntserios):

1 laptopul si telefonul au devenit esentiale pentru a supravietui in societate. Daca nu le ai nu vei muri dar nu vei putea sa muncesti sa sa iti verifici contul din banca sau sa vorbesti cu oamenii.2 oamenii care lucreaza pentru acele corporatii nu sunt rai. Din potriva tehnologia nu poate sa evolueza fara ingineri, constructori, muncitori in fabrica, gunoieri, croitorese, manipulanti etc. Oamenii care sunt in varful piramidei din acele corporatii sunt rai prin folosirea social design, menit sa te faca sa devii un consumator avid fara idei si pareri personale. Eu ( cel din varful corporatiei) sustin din umbra un partid politic si daca acel partid va ajunge la putere voi colabora cu puterea pentru a beneficia si de mai mult consumerism si puterea va beneficia de mine pentru ca voi promova doar ceea ce partidul respectiv isi doreste sa promoveze. Astfel eu castig, puterea castiga iar omul de rand devine doar un produs fara idei proprii si fara principii.

| suntserios a răspuns (pentru Cinic):

Am înțeles. Sunt rele doar câteva corporații. Alea care te ajuta pe tine sa îți susții o idee pe net. Restul sunt ok că sa nu pici nașpa in discuția de pe net.

| doctorandus a răspuns (pentru Cinic):

Bai baiatule, eu am studiat etica la facultate, iar etica bazata pe "principii" este doar una dintre multele teorii din etica de nivel universitar. De exemplu, utilitarismul are un principiu, dar nu cred ca l-ai considera "etica principiala". Iar etica virtutii nu este bazata pe "moralitate principiala". (In general etica virtutii nu-ti spune concret ce sa faci intr-o anumita situatie.)

Iar restul este o teorie paranoida a conspiratiei.

| Cinic a răspuns (pentru suntserios):

Nici una si nici alta. Atata timp cat folosesc un produs si nu devin eu insumi un produs. Ca sa iti dau un exemplu concret, toate aplicatiile de social media folosec algoritmi ft sofisticati pentru a te face dependent de platforma repectiva. Mai mult de atat au angajati cei mai buni sociologi si psihologi cu acelasi motiv, de a te face dependent. Sau un alt exemplu, campaniile de coca cola. Pt sarbatorile de iarna coca cola isi dubleaza bugetul alocat publicitatii. Sunt prezentati copii care sunt fericiti si au o viata ideala cu sloganuri de tip " savureaza fericirea" pentru a introduce in subconstientul copilului ca nu poate fii fericit s-au implinit daca nu consuma regulat acel suc. Un alt exemplu ar fi iphone. Iphone este notoriu pentru faptul ca este extrem de dificil si de scump in ceea ce priveste inlocuirea si repararea pieselor defecte.

| ReddY25 a răspuns:

Da,ar fi benefică

| TimberWolf a răspuns:

Da, dar sa fie bine realizata si profesorii sa-si dea interesul. Vad tot mai multi copii care mananca fast food in loc sa stea la masa acasa.

| mODIN a răspuns:

Nu, pentru ca nutritia nu e o stiinta reala. Orice idee ar putea trece prin capul unei persoane, se gaseste un studiu sponsorizat de ceva corporatie enorma care sa confirme sau sa contrazica acea idee. Sunt "experti" in nutritie care spun ca orice in afara de dieta vegana duce la moarte prematura si boli de tot felul, pe cand alti "experti" spun ca plantele sunt toate otravitoare si ca doar produsele animale au nutrientii de care are corpul nevoie. Toata viata am auzit ca ouale au o concentratie enorma de colesterol si trebuie consumate doar ocazional, apoi cand am inceput sa mananc aproape zilnic mi-au iesit analizele atat de bune incat m-au intrebat doctorii ce Dumnezeu tot mananc. Nu e nimic consistent in domeniul asta, in afara faptului ca, atunci cand o companie ce vinde dulciuri sponsorizeaza studii, deodata zaharul nu mai e asa periculos cum ni se zicea laughing

| Madaxo97 a răspuns:

Da, de ce nu, nu ar strica.

| 1onur a răspuns:

Și ce să-le dea praf de copt cu lapte degresat "vegan," făcut in laboratorea artificiale "100%la100%"pline de combinați de prafuri care mai de care ne sănătose pentru sănătate lor pentru viața lor unde într-o societatea le dă la copii de la vârste extrem de fragede telefonul tableta PlayStation ore întregi pe ecranele ce le spală creierul și le nenorocește ochii mintea sănătate copilor.Tu nu vezi că în școlile de astăzi lipsește temelia de bază la copii educația sexulă pentru a se feri copii minori Adolescenți de bolile sexuale și sarcinile ne dorite. Cu cer iar ajuta un Milk Sheik compozitat în laboratoare chimce pline de prosti ele într-o societatea în care mișcate copilor în mediul naturi și alături de alți copii într-un parc pentru a avea interacțiune comunicare activitatea jocuri între ei copii alături de părinți lor este tot mai puțin încurajată și susținută unde mâncare devine tot mai artificială și plină de Doamne iartă mă ce mai fi în ele de rezistă în rafturile de la "magazine" și una an de zile fără sa expire sau le înlocuiesc ambalajul și etichetel de termenului acelor produse pentru a-și face ei vânzările și încasările pe sănătate oamenilor atâta adulți cât și copii nevinovați.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar fi bine

| KovacsB a răspuns:

Macar sa fie informati, multi parinti nu stiu de exemplu ca zaharul este o otrava pentru organism.

| simplaexsistenta a răspuns:

Atata timp cat va produce o schimbare, sunt de acord

| Cinic a răspuns:

Categoric da! Dar nu cred ca o sa se intample asta pentru ca toata lumea ar pierde. Marile corporatii care vand gunoi pe post de mancare ( kfc, mcdonalds, coca cola etc) vor pierde bani. Industria farmaceutica va pierde bani. Producatorii care pun tot felud de substante toxice in mancare vor pierde bani. Singurii care vor castiga din asta vor fii copii si producatorii de hrana sanatoasa. Dar societatea nu te vrea sanatos si cu o gandire critica. Societatea te vrea bolnav, izolat si cat mai credul.

| Cinic a răspuns (pentru doctorandus):

Am intrat pe linkul tau. Si sincer ar fi fost bine sa fie asa. Dar din pacate am cateva kg in plus. Si este exclusiv vina mea. Am reusit sa dau jos 4 kg intr-o luna jumate doar prin renuntarea la zahar si fastfood. Mai am de lucrat dar sunt bucuros de alegerea facuta.

| doctorandus a răspuns (pentru Cinic):

Ah, ah, o doctorita nebuna m-a diagnosticat cu sindrom metabolic. La asta speranta de viata este de sase luni. Asta a fost acum 15 ani. Si da, am fost obez si am slabit fara sa fac nimic deosebit.

Mananc doar ce-mi place si doar cand vreau.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Cu siguranță, din păcate școală nu prea te învață de viață nimic, doar pentru examene.