| TheDuddah a întrebat:

Bai, deci pana la urma am mai facut sport si acasa(flotari, abdomene, etc.) dar am vorbit cu niste prieteni si as cam vrea sa ma apuc de sala.Am 14 ani si 1.67 m.Intrebarea mea este:Sala imi afecteaza cresterea? Prietenii mei mi-au zis ca doar daca ridic greutati mari pe spate imi va afecta oarecum cresterea si altii au zis ca imi afecteaza si ca ar trebui sa merg pe la 17 ani.Acum nici eu nu stiu ce sa mai zic...deci ajutor rolling on the floor

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cum zice cosmin. cresterea nu e influentata de greutatile ridicate, DAR problema se pune altfel. incheieturile tale sunt cartilaginoase, nepregatite pentru presiunea pusa de greutati mari => accidentari sau probleme pe termen lung la incheieturi (glezne, genunchi, cot, umar, palmar, etc). si adauga si testosteronul la nivel mic = nu cresti bine, cresti incet, lent. dar nu are a face inaltimea cu nimic din astea

| Cosmin86 a răspuns:

Du-te ma la sala, nu-ti afecteaza cresterea daca faci exercitiile sub indrumarea unui instructor ( orice sala are )

| Blamely a răspuns:

Afectează creșterea dacă ridici greutăți, dacă nu, poți merge.

| thezbx a răspuns:

Pai daca tot vrei sa te duci la sala, acolo este un instructor pe care poti sa il intrebi chestile astea. eu am facut sport de performanta 10 ani si stiu ca forta fac doar cei de peste 16-17 ani pentru ca daca faci exercitii cu greutati mari (exemplu presa cu 100 kg) te opresti din crestere, de aia nu ii pune antrenorul si pe aia mai mici sa faca.

| MadaMadalici a răspuns:

Poti sa mergi la sala fara nici o problema...dar trebuie sa ai grija sa nu ridici greutati mari fiindca iti vor afecta cresterea. Dar poti face multe exercitii care iti sunt benefice acolo incepand de la cardio pana la spate, brate, abdomen.

| Sakal1999 a răspuns:

Pai poti merge la sala dar ca sa nu iti afecteaze cresterea sa nu ridici deasupra capului si daca ridici mai greu de 15 kg cere o entura pentru haltera ca sa patesti ceva rau

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sakal1999):

"grizzly" dar dai sfaturi de oaie proasta.

mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| katalyn16tpu a răspuns:

Poti sa faci sala. Daca vrei sa ai rezultate ai putea sa asculti de un instructor/antrenor personal. Flotarile, abdomenele nu afecteaza cresterea insa greutatile mari ridicate la varsta ta frageda pot afecta si cresterea si mai ales corpul, oasele etc...intelegi tu.
Parerea mea e sa te ti de abdomene flotari si o sa ai un corp super OK, dar sa te tiiwinkingdaca nu reusesti sala e o alternativa OK.

| TheDuddah explică:

Hmm deci cu sala m-am cam gandit si cred ca ma apuc.Dar ca regim ce imi recomandati? Mai multe mese? Si cam ce as putea sa mananc?

| RealBoss04 a răspuns:

Mergi linistit numa sa nu ridici greutati in rest NU-I BAI

| Cosmin86 a răspuns (pentru RealBoss04):

Alt copil mic pampalau

| dyk3yy a răspuns (pentru RealBoss04):

Ce vrei sa faca la sala? Sa ridice antrenorii?