| AlexDan7 a întrebat:

am 16 ani si fac sala cam de 8 luni. Pana acum nu am luat proeine deoarece tatal meu spune ca nu sunt sanatoase. Vreau sa imi spuneti daca proteinele sunt benefice si care ar fi efectele lor secundare.

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Suplimentele nu sunt nesanatoase, sunt in esenta tot mancare doar ca facute sa fie asimilate mult mai repede.
Ca efecte secundare reale n-as putea sa spun decat balonarile sau alte mici probleme digestive, dar aici depinde mult de produs si de cel care le ia.

9 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

Pune-l pe taicato sa, se mai documenteze.
Nu exista efecte secundare. Stii cum e cand cumperi un produs cu 5 lei si altul cu 50 cam asa e si aici. Conteaza de unde cumperi.
Daca iei de la Redis normal ca probabil o sa ai ceva probleme cu stomacul si alte treburi.
Daca cumperi de pe megaproteine ( firme gen : ON, MusclePharm, Gaspari etc. nu ai nimic ) Asta daca iei in cantitatile recomandate de producator.
Nu le mai spune proteine straight face
Proteine = lapte, branza, oua, carne, peste, soia etc.
Astea sunt SUPLIMENTE.
Suplimente = Mancare Concentrata = 100 % Sanatos.
Suplimente consumi atunci cand nu reusesti sa iti asiguri necesarul de proteine zilnic din alimentatie.

| AlexDan7 explică (pentru Wehes):

Poti te rog sa imi spui niste suplimente bune in jurul pretului de 90 lei, pentru. ca nu prea am bani sa dau 200 lei pe suplimentele de la ON sau Gaspari

| Wehes a răspuns (pentru AlexDan7):

Cauta aici, firma romaneasca dar buna si preturi accesibile.
http://www.pronutrition.ro
Ce tip somatic ai?!

| AlexDan7 explică (pentru Wehes):

Multumesc pentru site. sunt mezomorf

| Wehes a răspuns (pentru AlexDan7):

Daca esti mezomorf, iti trebuie un concentrat proteic cu foarte putini carbohidrati sau chiar deloc.
Daca aveai buget iti recomandam cel mai bun produs de pe piata :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/
Dar cum nu ai, cauta pe la pronutrition un Whey bun si aia e :)
Bafta!

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Ce ai zice daca tu si tatal tau ati citi o carte despre culturism?
http://www.elefant.ro/......-1403.html

| aLeXaNdru145 a răspuns:

laughing) proteine mananci zilnic: oua, carne, produse lactate, fasole, peste, etc.
suplimentele proteice = mancare concentrata, 100% natural

| greyhound a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

E, hai ca nu sunt chiar 100% naturale, n-am incredere nici in rosiile din piata ca ar fi in totalitate naturale.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru greyhound):

laughing