| MariaEV a întrebat:

Bună, am o problemă, m-am apucat de slăbit, deficit caloric, 3-4 luni -14 kg dar parcă nu se observă absolut deloc, aveam probleme cu greutatea mereu, am avut 80 kg și în sarcină am luat destul de multe kg, aveam 103 kg, după ce am născut am ajuns la 85-86 și m-am îngrășat până la 90, acum am 76 kg. înălțime 1.64, se observă puțin la picioare în rest nu văd nimic schimbat, presupun ca este destul de puțin pentru înălțimea mea, dar mi-e frică ca nu voi avea rezultatul dorit, mă puteți ajuta cu un sfat? Chiar nu știu dacă ar trebui să slăbesc mult mai mult pentru a vedea rezultate, o întrebare destul de prostească, știu, pentru ca eu oricum vreau să ajung la 56-57 kg sau mai puțin, mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza ca nu se vede, cantarul spune adevarul. Stai pe deficit mai departe si cantarul tot scade si pana la urma vei vedea.
Daca ai deficit caloric slabesti continuu pana la oase daca nu opresti deficitul, deci nu se pune problema sa nu ajungi la 56.

Acuma nu vezi pentru ca ai slabit prea putin poate.
Nici cand te ingrasi nu vezi, de ex eu daca am 61 si ajung la 66 nu simt si nu prea vad, greutatea mea maxima admisa e 70.
Zic ca idee.

Matematica nu se schimba si nici nu se schimba principiile termodinamicii la tine ca sa nu slabesti desi ai deficit caloric mereu.
O sa vezi la haine ca ai slabit, vezi pe cantar, chiar daca nu te vezi (prin absurd) singura nici la 60 kg, tu ai slabit clar.

7 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Kg sunt doar un numar. Strictura/compozitia corporala joaca un rol important, nu vei putea compara volumul unui kg de grasime cu volumul unui kg de muschi ( grasimea ocupand mult mai mult spatiu). Nu iti supune corpul la un chin inutil, efectul de bumerang e cel mai rau lucru, o slabire lenta este de durata si mult mai sanatoasa. Poti incepe prin a face sport astfel incat să te tonifici. Succes!
P.S. Nu pica in extrema infometarii, ca orice drum mai are si suișuri si coborasuri, important este sa nu te dai batuta si sa nu te demoralizezi.

| Mosotti a răspuns (pentru sweetys):

Nu e...cantarul trebuie sa arate cat trebuie, sa lasam vrajeala cu muschii si grasimea, ca nu punem problema unui om ce face sport ci doar miscarea de baza.
Cum era slaba cu miscarea de baza inainte si nu erau probleme, asa vrea sa fie si acum.

S-a ingrasat! Aia e.
Trebuie sa dea jos grasimea in exces. Daca pielea nu si-a pierdut elasticitatea, va reveni cum era fara probleme doar cu miscarea de baza.

Nu se infometeaza deloc, la 14 Kg slabite in cam 4 luni, e o rata de slabire foarte buna si lenta, nu rapida.
Asta inseamna cam 3, 5 Kg lunar, deficit de cam 815 Kcal/zi.
Ideal este cam 700-1000, deci e f bine.

Atat timp cat deficitul caloric se pastreaza, nu exista sa nu coboare continuu in greutate.
Doar ca, cu cat slabeste, s-ar putea sa arda mai putin, deci deficitul trebuie sa se mareasca putin.

| MariaEV explică (pentru Mosotti):

Dar sunt șanse să rămân cu pielea în plus având o greutate atât de mare? Eu zici ca am două burți nu una, așa am fost mereu, doar ca acum de când am născut în zona burții zici ca sunt doi colaci plini de multă grăsime lăsați.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEV):

Am lipsit pana acum de aici, asa ca acum raspund la asta.
Nu se stie, depinde cum e pielea, daca nu si-a pierdut elasticitatea deloc, nu vei ramane cu piele in plus.

Asta vom vedea. Si eu cand am dat de la 90 la 67 nu am ramas cu nici o piele in plus de exemplu. Am avut noroc ca la 90 inca nu si-a pierdut elasticitatea.
Am 1, 7 m, deci aveam in plus un 20-21 kg.

E f important sa slabesti lent cum ai slabit pana acum cam 3-3, 5 Kg lunar, nu mai repede, ca sa se retraga si pielea lent.
Ai mai mancat tampenii in timpul sarcinii si aia este.

Asa ai fost mereu cu doua burti, probabil ca niciodata nu ai avut greutatea ideala, nu stiu ce sa zic.

Deci sunt sanse sa ramai cu piele atarnata sau nu.
Vezi si in timp cand slabesti cum e.

| Violleta2022 a răspuns:

Se va observa cand ajungi pe la 54kg!

la 1.64m trebuie sa ai maxim 54Kg ca sa fie gerutatea normala si sanatoasa.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Aici spune ca si la 64 e greutate normala, acum depinde cum vrei sa arati doar:

https://www.calculator.net/bmi-calculator.html

Pune varsta de un 30 de ani sa zicem, 164 inaltime, femeie si 64 kg sa vezi ce-ti arata.
Un 60 ar ajunge zic eu daca e strict pentru sanatate. Nu e musai sa aiba 54 ca sa fie in ordine.

Deci greutate normala si sanatoasa, dar vrea la 56 sa arate cum doreste, asta este altceva.
O sa ajunga oricum la 56 daca vrea.

| LisaJulie a răspuns:

Stresul este de vina sau anumite medicamente! Încearcă sa elimini stresul stand cât mai mult in natura și încercând sa practici un sport