| babyanne a întrebat:

Bună! Aș avea nevoie de câteva sfaturi, am o înălțime de 160/61 și întâmpin destul de multe dificultăți când parcurg traseul MAI, nu reușesc sub nici o formă să ating detenta, am încercat saltul într-un picior și în două dar nici unul nu dă rezultate, ce exerciții aș mai putea să încerc în afară de geneflexiuni etc. care ar putea să mă ajute să mi cresc detenta progresiv?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Poti incerca orice exercitiu care are ca scop imbunatatirea exploziva. Genoflexiunile sunt un exercitiu bun, dar trebuie efectuate cu o greutate, nu genoflexiuni simple. Iti recomand sa mergi intr o sala de sport si sa te antrenezi pentru ca acolo vei gasi ceea ce ai nevoie. Un exemplu de exercitiu ce poate spori explozivitatea este impinsul la presa cu greutate relativ mica. Un alt exemplu este genoflexiunea la Smith machine ( cauti pe Google poza pentru a intelege la ce ma refer ). Daca ai alte intrebari, adreseaza le aici si iti voi raspunde. Spor

| babyanne explică (pentru Sekim):

Fac geno mereu, am început cu gantere de 2kg acum am început sa fac cu gantere de 5kg, dar îmbunătățirile nu sunt așa mari, deși știu ca durează până când apar progresele vizibile, mă gândeam ca poate nu lucrez toți mușchii și mai trebuie să încorporez și alte exerciții

| Sekim a răspuns (pentru babyanne):

Pai cu asemenea greutate nici nu o sa faci progres prea curand. Cand spun greutate relativ mica ma refer in zona de 10-20 kg si dupa mai adaugi treptat si controlat. La aparat, presa are 20 de kg goala ( in medie ). Genoflexiunea trebuie sa fie cu saritura cand te duci sus, sa fortezi organismul adica exploziv. Poti sa incerci sa faci la sala si gambe daca in sala in care o sa te duci exista ( aparat pentru gambe din picioare, nu cel la care stai in fund ) pui greutate mai mare si incerci sa te ridici exploziv pe varfuri. Daca nu ai asa ceva in sala, incerci cu bara pe umeri ( greutate putin mai mare aici ). Principalul tau scop este sa te focusezi pe partea exploziva, deci asigura te ca si alimentatia este pusa la punct ( proteina - carbohidrat - grasime ) pentru a te putea recupera.

| babyanne explică (pentru Sekim):

Mulțumesc mult? o să țin cont de sfaturi