| boyboyplayboy99 a întrebat:

Ma numesc Teodor(dar toti imi spun Teo), am 14 ani, 1.70 si 60 kg. Am ceva experienta in,,fiare",dar acum nu stiu ce sa fac... eu vreau sa imi dezvolt bicepsul,tricepsul, pectoralii si picioarele. Credeti ca se dezvolta mai repede si mai bine daca fac multe repetitii cu greutati mici sau daca fac mai putine repetitii dar cu greutati mari?

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Ai putea incerca flexii concentrate daca zici ca ai probeleme cu coloana sau flexii la banca scott.

9 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Folosesti greutati care sa nu iti permita sa faci mai mult de 8-10 repetari.
Asa faci masa musculara, iar pentru a creste in forta, greutati si mai mari si intre 4-6 repetari.

| boyboyplayboy99 explică (pentru MioaraParalescu):

Imi poti spune te rog si niste exercitii bune pentru bicepsi, dar care sa imi solicite cat mai putin coloana? ( m-am lovit in trecut si nu vreau sa o fortez prea tare)

| boyboyplayboy99 explică (pentru MioaraParalescu):

Mi-ai putea spune te rog si niste exercitii pentru triceps si pectorali(dar tot asa, sa fie fortata cat mai putin coloana)?

| MioaraParalescu a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Ai putea incerca flexii concentrate daca zici ca ai probeleme cu coloana sau flexii la banca scott.

| michael5813 a răspuns:

O mica questie : dezvolta toate grupele musculare altfel vei arata hidos daca nu chiar... caraghios! am vazut si astfel de "musculosi"!

| boyboyplayboy99 explică (pentru michael5813):

Imi poti spune tu exercitii pentru toate grupele musculare?(daca se poate, cum am zis si mai sus, sa solicite cat mai putin coloana)

| michael5813 a răspuns:

Prietene din pacate nu, nu pot sa-ti spun eu exercitii! nu pot pentru ca nu vreau sa-mi bat joc de tine sau si mai rau, sa iti recomand ceva care iti va face rau! de aceea e mult mai bine sa mergi la o sala iar profesorul, o sa-ti recomande el exercitii in functie de constitutia pe care o ai si de...afectiunile pe care le ai la coloana! profesorul de aia e acolo sa te ajute!

| HonneOnna a răspuns:

Multe repetitii cu greutati mici pe care cu timpul, cand simti ca nu mai au efect, schimba cu greutati mai treptat

| xCrazyWolf a răspuns:

Doresti forta sau masa musculara? Pentru forta faci 4-6 repetari, iar pentru masa musculara 6-10 repetari

| boyboyplayboy99 explică:

As vrea sa imi spuneti ce exercitii(si cu cate greutati) sa fac pentru bicepsi pentru a creste. Dar sa-mi spuneti cateva care solicita cat mai putin coloana(m-am lovit in trecut si nu vreau sa o fortez prea tare)