| Dialog_David_1996 a întrebat:

Recent m-am apucat de alergat si mi-am dat seama ca ma foare foarte tare splina dupa efort, in cat timp s-ar putea obisnuii splina? Am probele sport in doua luni..trebuie sa parcurg 1 km, o sa reusesc sa ajung la rezistenta aia in doua luni?

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cu splina nu te juca, nu-i de gluma. Daca ai un test sportiv in 2 luni mergi la doctor ca oricum e indicat, mai ales ca te supara. http://www.unica.ro/......alie-33307

| Galezu11 a răspuns:

Salutari!
Inainte de a te apuca de alergari serioase pentru a parcurge distanta aia, du-te la un doctor pentru binele tau, decat sa-ti inrautatesti situatia. In legatura cu distanta de 1km, e foarte usor sa fii pregatit pentru o asemenea distanta, pentru rezistenta fizica in afara de alergari, ti-as recomanda sa mai faci si piramida crescatoare si descrescatoare de flotari combinat cu genoflexiuni.
Succes.

| AbbigaiI a răspuns:

Hei David! Pai depinde cat de repede alergi, in plus trebuie sa iti controlezi bine si respiratia. Incearca sa continui sa alergi chiar daca doare, dupa cateva minute o sa vezi ca nu te va mai durea deloc. :3 Am avut si eu aceeasi problema. Sper ca te-am ajutat.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te doare splina inseamna ca ceva nu este in regula si trebuie sa mergi sa-ti faci un test de sange, un ecograf, sa vezi ce s eintampla cu tine!