| VizireanuMihai a întrebat:

Bună seara TPU. Am o bicicleta și am facut-o single speed. I-am cumpărat întinzator, lanț și un singur pinion pentru single speed. După ce am montat am observat ca pinionul scapă lanțul. Am reglat din întinzator dar a fost în zadar. Un prieten mi-a spus ca trebuie sa tensionez lanțul mai tare. Vă rog ajutați-mă cu niște sfaturi.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Lantul trebuie intins astfel ca, cand il strangi la mijloc cu degetele, cele doua parti aproape sa se atinga (cca 1 cm distanta intre partea de jos si de sus).