| Anonimata345 a întrebat:

Am 1.43 si as vrea sa ma inalt la 1.50. Ce exercitii sa fac? Peste cat timp se vor vedea rezultatele?

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"as vrea sa ma inalt la 1.50."

vârsta fiind?

| Anonimata345 explică (pentru sierra1):

Stiu ca o sa critici. 12-13 ani, dar chiar vreau sa ma inalt alte fete au 1.52 cam asa.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru Anonimata345):

Nu poti sa te inalti facand exercitii asta e clar. Nu merge asa. Ai 12-13 ani. Si eu la varsta ta aveam tot 1.45 si eram cel mai mic din clasa. Iar pana la 15 am crescut la 1.76-1.77 si am devenit cel mai mare din clasa happy iar momentan am 1.83-1.84. Asteapta fi rabdator si o sa cresti fara sa iti dai seama. Inaltimea nu prea conteaza stai linistit. Daca chiar vrei sa cresti repede apuca-te de un sport cum ar fi handball sau baschet. Eu facand handball am crescut extrem de repede.

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimata345):

Lasă asta pe seama timpului, le rezolvă el

| siriusblack98 a răspuns:

Nu vreau sa mai citesc raspunsurile celorlalti pentru ca am dat 2cm scrool down si am vazut pe cineva care iti recomanda flotari si mi s-a luat de TPU pe ziua de azi. Numai experti in sport pe aici. Ca sa nu zici ca nu sunt related to the post, cresterea in inaltime nu poate fi influentata de exercitii fizice. Cresterea in inaltime este strict genetica.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? Esti baiat sau fata?

| wj a răspuns:

Salut, asta esti tu si genele bunicilor ti s-au transmis tie. Poti ajuta cu baschetul (dar nu ca joci 2 ore si zici: gata?!). Ci sa chiar joci. Ajuta, dar inca esti in crestere. Ai rabdare! Oricum, fetele mai scunde sunt mai frumoase. Tine minte asta tongue

| DataScience a răspuns:

Exercitii: cum zicea cineva stai atarnata de o bara 30 secunde o repetitie, cateva repetitii pe zi, rostogoleste-te in pat cateva minute, spatiul dintre ''joint-uri'' ti se va mari cu un centimetru pentru o scurta perioada de timp, chestii cu sarituri saritul corzii etc.

ca sport: baschet si orice altceva, sportul echilibreaza secretia de hormoni care te ajuta sa cresti

ca alimentatie: asta e cea mai importanta, pondere 90%, restul care le-am mentionat sunt niste ''mizilicuri'', eu am ramas relativ scund pentru ca nu mancam, carnea de pui de exemplu cu hormoni de la alimentara e foarte buna pentru crestere, cercetarea stiintifica arata ca ii face pe copii sa creasca, practic cam toate junk foodurile te ajuta sa cresti, asa ca mananca cat mai mult din ceea ce iti place si pentru asta trebuie sa faci un plan pe o foaie si sa bifezi si sa-l respecti, intr-un an poti creste la nivelul celorlalti si nu uita de activitate fizica, 15 minute de soare pe zipentru vitamina D3 ca sa se fieze mai mult calciu in oase ca sa se poate lungi, eventual suplimente complex de vitamine...etc. Iar daca esti faa cum zicea altcineva, baietii prefera fetele scunde, good luck

| StefanFlorea a răspuns:

Inaltimea este genetica, nu poti sa te inalti cu un sport sau sa ramai scund de la altele, astea s mituri de 2 bani

| Titan123 a răspuns:

Sport,mult sport, alergat, tracțiuni la bara, sa mănânci la ore fixe, de 3 ori pe zi, și fără stres

| Xinnicut a răspuns:

In opinia mea de exemplu eu sunt 2006 si am 1.82 si cv ai mei sunt scunzi de ce fac ani de inot si voley asta de ajuta fa inot si o sa vezi rezultate probabil in o luna doua

| Xinnicut a răspuns:

A pai daca esti fata du-te ma ca e bine asa crede-ma majoritatea va prefera scundehappy

| Nirgomax a răspuns:

Înălțimea e genetica nu ai cum, totuși sportul te mai poate ajuta sa câștigi câțiva cm in plus.

| DangerF a răspuns:

Mie imi zicea tata cand eram mic sa stau agatat de bara, sa fac tractiuni daca pot, ceva flotari.

| XxAndreixXx a răspuns:

Eu sunt inalt si nu fac niciun exercitiu si doar am dormit mai mult decat sa fiu treaz in toata viata mea dar nu cred ca din exercitii fizice te poti inalta doar daca ai face un sport de performanta cum ar fi handbal cred eu ca ai putea sa mai cresti! big grin

| andreyy04 a răspuns:

Sa stai atarnat cu capul in jos si corpul drept de o bara.