| 111111111111111 a întrebat:

as vrea sa va intreb.eu am 16 ani 92 kg, si pectorlii imflati.am citi pe internet ca e ginecomastie... dar eu cred ca e din cauza greutatii.
mentionez ca merg la sala ...credeti ca o sa se desumfle de la sine sau trebuie operatie.[funda]

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Da se dezumfla cum sa nu?
Poi 92 kg la 16 ani esti cam gras, dar poti slabi usor la sala e bine sau daca nu alergand pe un teren 1-2 km daca nu pe banda sau in cel mai rau caz faci exercitii fizice dar toate acestea presupun ca tie greu sa faci dar trebuie cu o NUTRITIE buna care contine in special proteine si carbohidrati si fa-ti un program, eu ati recomand o mancare fitness gen cereale...etc.

8 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Daca ai 16 ani si 92 kg incearca sa slabesti este pentru sanatatea ta important

| Mmeellyyssa a răspuns:

Nu ar trebui sa te mai duci la sala, pentru ca eu cred ca o sa se umfle mai de graba. Propun ca pentru a mai scapa de kg in plus, sa alergi prin parc (astfel compensand sala) si sa tii un regim bazat pe legume si fructe (fara carne si lactate). Daca simti ca iti e foame introdu cereale fara lapte. Si eu am fost supraponderala, cu ajutorul acestei diete si a alergarii am slabit 10 kg in 2 luni. Am 15 ani si 7 luni, deci varsta e apropiata.

| papusikatha a răspuns:

Ai uitat sa specifici ce inaltime ai! De operatie nu poate fi vorba!

| Rebeca_5235 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa mergi la un doctor sa vezi care e treaba. Vorbeste cu paritii tai, mergi la un medic si iti va spune daca e boala sau daca e doar greutatea. Tot doctorul e singurul care iti poate recomanda un regim de slabit. La sala nu o sa faci mare lucru decat sa iti cresti masa musculara nu sa te desumflii

| 111111111111111 explică:

Am 1,83 m

| hummer24 a răspuns:

Pai zi-mi iei steroizi? numai daca iei stero poti sa ai ginecomastie in rest nu ai cum laughing
Ai destul de multe kg la varsta ta, ce inaltime ai? dacas ai 180 e ok daca ai 170 nu e ok.

| 111111111111111 explică:

Nu iau steroizi.la varsta asta.
sh am 1, 83 m!winking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Esti gras trebuie sa scoti grasimea de acolo.