| laviniabeluska11 a întrebat:

Buna,TPU! :**

Peste 6 luni dau proba sportiva pt admiterea la facultate.Imi doresc neapărat sa intru acolo, dar condiţia mea fizica nu e tocmai ok.Am 1.80 aproape şi 64 de kg, 17 ani.Trebuie sa alerg 2 km in 9 minute si jumătate. Timp de o luna am alergat zilnic si reuşisem sa alerg 1500 de m, dar departe de timpul propus.Am oprit antrenamentul si astazi, dupa 3 săptămîni am alergat din nou. Dupa 300 de m suflam ca un sobolan.Ma gandesc sa ma apuc de sala si sa tin regim.Ce ma sfătuiţi sa fac? :**

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e neaparat....si eu am dat probe la academie, si tot atat trebuia sa scot 2 km in 9 min,+ traseu aplicativ in 1:40 min,
Stiu cum e sa nu poti...eu zuc sa iti cauti ritmul tau, nici prea repede dar nici prea incet, iti zic sa faci asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce iti gasesti ritmul...alearga 200 m cu ritmul respectiv si vezi ce timp scoti...(o pista de la stadion are de obicei 400 m)si calculezi aproximativ ce timp scoti in 2000 m, eu trebuia sa scot undeva la 50 s/200 m, si daca nu te incadrezi in barem maresti putin ritmul....iti zic sa alergi o zii da una pauza, pentru ca muschii sa isi revina putin, asta doar pana te obisnuiesti, dupa poti in fiecare zii...dar in momentul cand dai proba, o sa fie altfel...o sa apara adrenalina si o sa ai alta motivatie, eu pe stadion scoteam undeva in jur de 8:40-8:50 min /2000 m de fiecare data, imi gasisem ritmul si ritmul respiratiilor si tot, dar cand am dat proba am scos 8 min... ceeace nu am scos niciodata singur, dar nu te lasa doar pe asta, antreneaz-te cat poti...multa bafta, sper sa intelegi ceva

| ellutza1426 a răspuns:

Alearga in fiecare seara..in parc, stadion..sa fie in aer liber. din cand in cand poti sa alergi cate 100m si foarte tare(ajuta la rezistenta). Eu asa am facut, iar acum pot sa alerg aproape un km foarte tare. Incearca! Si multa BAFTA!