| Haşa07 a întrebat:

Recent m-am apucat de sport si am vrut sa va intreb daca ma prea fortez, am doar 14 ani si nu stiu daca e bine cat sport fac si poate imi spuneti ce pot sa mananc si ce nu, mai ales ca bunica a pastrat pentru sezunul de iarna, a pastrat cucuruz ca sa il fierbem si cozonac... nu prea stiu daca e bine. tongue
Acum am sa va arat cum am inceput!

Ziua1:
Flotari:10
Fandari:20
Abdomene:15
Genuflectiuni:20

Ziua2: (am facut putine ca atunci m-am apucat sa fac seara tongue)
Flotari:16
Fandari:104

Ziua3:
Flotari:20
Fandari:150
Abdomene:20
Genuflectiuni:30

Ziua4 + m-a durut foarte tare burta din vina cand faceam flotari zilele anterioare:
Flotari:30
Fandari:200
Abdomene:30
Genuflectiuni:40
Cam atata!
Sper ca ma puteti ajuta!winking
~~~~~~~~~~~~~~~~~DAU FUNDA!~~~~~~~~~~~~~~~~~

Răspuns Câştigător
| Dahul a răspuns:

Ce faci tu este doar sa iti necajesti muschiul...ai spus ca esti incepator deci probabil nu poti sa faci exercitii mai avansate cum ar fi flotarile de tip arcas sau cele piramida... Daca vrei sa castigi masa musculara trebuie sa teantrenezi mai intens, cu serii si repetari bine definite.
Pentru inceput ( timp de o luna) iti recomand sa faci asa: de 5 ori pe saptamana 15-20 flotari, 30 secunde plank, 20 fandari( asta inseamna o serie, tu vei face in jur de 3-4 serii cu o pauza de 1 minut intre ele). Forteaza-te cat poti de mult. Sportul niciodata nu a facut rau cuiva si nicioadata nu esti prea tanar sau prea batran pentru a-l practica. Cauta pe inernet streetworkaout si vezi ce exercitii poti sa faci de pe acolo.

| Haşa07 explică (pentru Dahul):

Fandarile le pot face foarteeee usor pana la 200winking Ma descurc bine cu ele!
Si iti multumesc!winking
Am mai vrut sa iti spun ceva... esti antrenor de sport?

| Dahul a răspuns (pentru Haşa07):

Nu nu sunt antrenor ( am doar 16 ani) insa am o oarecare experienta. Am facut streetworkout i-ar acum fac sala.

| Haşa07 explică (pentru Dahul):

Aaa... foarte frumos! Iti urez in continuare noroc si iti multumesc pentru ajutor!winking

4 răspunsuri:
| HelpMer2016 a răspuns:

Ai făcut febră musculară laughing și să nu faci prea multe odată le faci treptat și pe fiecare zi același număr, și o să te doară până te obijduiești după numai, dar să nu faci multe odată să te forțezi cât nu poți. Baftă...

"Funda"?